| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Aceasta intrebare este pentru cunoscătorii pastilelor Roacutane/Sortret. Mi-au fost recomandate de medicul dermatolog 3 pe zi si le iau de sâmbătă. Si am o explozie de cosuri pe față, aveam o acnee vulgara si inainte dar acum mi-e si frica sa ma mai uit in oglinda. Mi-au iesit la suprafața niste cosuri in carne, dureroase si foarte mari, e ceva normal sa-mi apara asa ceva sau ar trebui sa nu mai iau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Medicul nu ti-a zis ca tratamentul asta cauzeaza si purging? Adica la inceput e o faza in care acneea devine mai vulgara si apoi dispar incet incet toate cosurile. Aproape toate tratamentele fac asa. Si nu numai tratamentele, pana si un banal gel de curatare pentru fata, pana se obisnuieste tenul cu el. Purging-ul poate sa dureze cateva zile sau cateva saptamani. Intreaba medicul daca mai continui, el stie cel mai bine ce sa te sfatuiasca

9 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Asa cum scrie in prospect, e in studiu medicamentul. Mai exact, as crede ca medicul face un studiu pe tine si inca pe cativa subiecti. Ti-am lasat mai jos prospectul. Cand vrei sa citesti prospectul ului medicament sau vaccin, scrii pe google denumirea apoi anm (acronim de la agentia nationala a medicamentului) ti se deschide pdf, si apoi poti sa te minunezi de efectele secundare dramatice. Nu mai lua! https://www.anm.ro/_/_RCP/RCP_7661_25.05.15.pdf

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Sonia822):

Cum adica? Se foloseste de foarte mult timp, in toata lumea. Cred ca nu stii despre ce vorbesti. Ai gasit un articol pe net si gata esti mai desteapta decat medicii. Doamne fereste!

| Sonia822 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Doamne fereste! Fiecare medicament are un prospect. Il ai mai sus, e ala complet, nu ala periat. A se observa ca e luat de pe Agentia Nationala a Medicamentului, cei care aduc medicamente in Romania. Tu nici cand scrie negru pe alb nu accepti adevarul. Medicamentele, ambele, sunt in studii clinice, nu sunt aprobate in alte tari.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Sonia822):

Toate medicamentele au reactii adverse, chiar si Paracetamolul

| Sonia822 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da, dar difera gravitateawinking Paracetamolul nu te lasa steril, una e sa-ti dea dureri de ap, alta e sa-ti dea ce scrie acolo.

| Sonia822 a răspuns:

Uitel si pentru sortret. Si mai rau. Te lasa steril/a. Citste ce contine si citeste si efectele secundare. Citeste-l tot apoi jumuleste ``medicul`` https://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_10194_15.09.17.pdf

| Sonia822 a răspuns:

Solutia e un ulei esential de la Fares, senumeste Ti Tree, e 15 lei, se dilueaza 3 picaturi in o lingurita ulei alimentar si alea usuca cosurile. Pe fata diluat, ca usuca rau, pe corp nediluat, strict pe bubite

| Dana2103 a răspuns:

Nu le mai lua! Fac mai mult rau decat bine in unele cazuri

| Dana2103 a răspuns:

Foloseste creme si solutii cu zinc! E antibiotic natural