| GabrielCatalin9 a întrebat:

Am mare nevoie de ajutorul vostru, va rog frumos ajutati-ma.Matusa mea sta la mine de aproape un an,acum cateva luni i-a aparut niste bubite, s-a dus la farmacie de acolo i-a spus ca poate e alergica, matusa mea imediat a zis ca de la caini.De atunci ea zice ca ea pastile dar cand o intreb zice ca a luat de la farmacie cateva pastile(se duce la oras o data pe luna, nu stiu cum ii ajunge cateva pastile o luna intreaga cum spune ea.Ca acum cateva zile dupa ce a purtat o bluza pe gat(bluza pe care spune ca a mai purtat-o)sa ii apara niste bubite si pete mari rosii pe tot gatul si o pata pe obraz, iar ea din nou a dat vina pe caini la fel cum a dat si cand avea o buba si curgea mult sange din ea ca apoi sa se descopere ca are peretii vasculari prea subtiri.Intrebarea e,daca jumatate de an, nu i-a aparut nici o reactie alergica, poate sa ii apara dupa atata timp? dar chestia aia la gat? precizez ca nu are mancarimi sau dureri.Si se va duce la medicul de familie dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| LittleBugsBunny a răspuns:

Poate fi alergica la multe alte chestii nu doar la caini, poate fi alergica la bluza in cauza, poate sa i dezvoltat o reactie alergica la pastilele in cauza de aceea nu e tocmai ok sa iei pastile asa fara consultare medicala cel mai probabil medicul in cauza ii va da alt tratament potrivit pentru ce are si cam atat nu e chiar grav ideal ar fi sa se opreasca din pastilele alea si sa se duca la medic curand