| unul1 a întrebat:

Am o cunostinta care are o umflatura la cap aproape de ceafa. Nu mai stie cum a aparut exact si cand dar a aparut din nimic. Cred ca are bolfa aceea de vreo 2-3 ani sau poate chiar mai mult. Dar parca cu timpul s-a marit dar nu mult, aproape insesizabil. Bolfa este pe o suprafata de cam 3 cm patrati. Aveti idee cam ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Poate fi un lipom (o tumora benigna ce consta in grasime incapsulata) sau o adenopatie (un ganglion marit de volum ca urmare a unei boli, de exemplu leucemie, SIDA etc.). E necesar un consult medical pentru stabilirea diagnosticului exact si a tratamentului de urmat.

1 răspuns:
| emag a răspuns:

Ar trebui sa mearga la un control, daca se agraveaza, in timp nu mai poate face nimic