| ionutmatei22 a întrebat:

Buna,am 14 ani si am fumat pentru primele dati,erau unii copii mai mari ca mine si m-au invatat,am fumat super putin si la final un baiat m-a obligat sa mai trag,dar tigara era trecura de linie, am simtit caldut pe limba si nu am tras fumul in piept iar dupa aceea toti urlau ca voi face cancer si eu m-am speriat foarte tare si am inceput sa plang, ma puteti ajuta ce sa fac si chiar fac cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

In primul rand nu asculta ce zice Dovahkiin, ca spune prostii. Unii idioti ca el, in loc sa te ajute, isi bat joc de tine, ca doar atat ii duce mintea.
Nu-ti fie frica: nu se face cancer de la o tigara, chiar daca ai inhalat fum din filtrul tigarii.
Singurul lucru pe care poti si ar trebui sa-l faci este sa nu mai incerci sa fumezi. Chiar daca ai 18 ani si mai multi. Daca fumezi mai multe tigari, chiar daca le fumezi cate 2-3 pe zi, creaza dependenta. Aceasta dependenta cere sa fumezi mai mult. Am ajuns sa fumez si 2 pachete pe zi. Din fericire, vointa m-a ajutat sa ma las dupa ani buni ca fumator, (acum am mai multi ani de cand nu mai fumez), dar a fost foarte greu sa ma las.
Stiu, o sa-ti spuna colegii, prietenii etc. ca esti un fatalau, ca nu ai sange in instalatie etc. Vointa ta trebuie sa se indrepte spre altele, lucruri bune, dar si pentru a rezista tentatiei de a fuma.

| ionutmatei22 explică (pentru mi25):

Dar mie tot mi-a fost frica, deci sigur nu patesc absolut nimic?

| mi25 a răspuns (pentru ionutmatei22):

Asa se spune ca hartia tigarii arsa ar contribui la aparitia cancerului mai mult decat tutunul.
Daca ar fi ca de la o simpla inhalatie de fum sa te imbolnavesti de cancer, n-ar ai exista popuatie pe glob, deoarece inhalatie de asemenea fum nu se face doar de la tigara. Ce s-ar intampla cu pompierii, forjorii etc?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te poate ajuta doar maica-ta, careia trebuie sa-i spui adevarul acum, imediat, inainte sa faci cancer!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fim seriosi... nu se face cancer de la un fum de tigara.
Poti faci cancer daca devii fumator inrait. Deci pentru tine e momentul perfect sa fie o invatatura de minte si sa nu te apuci de fumat

| ionutmatei22 explică (pentru suntserios):

Tot imi e frica, doar dintr-un singur fum de dupa linie nu patesc absolut nimic?

| suntserios a răspuns (pentru ionutmatei22):

Nu, nu faci cancer de la un singur fum de tigara.

| ionutmatei22 explică (pentru suntserios):

Dar eu am fumat vreo 4-5 tigari per total

| Toader1Andrei90 a răspuns:

Iti recomand sa te feresti de aia, si sa nu iti mai trebuiasca tigara, cu timpul iti vei afecta plamani, nu vad rostu sa te nenorocesti singura... (nu faci de la o tigara cancer, nu cred. Da poate daca o tii tot asta de la vasta asta. poate te prinde.)