| anonim_4396 a întrebat:

Am dat analiza de uree si creatinina prin sange.
Spuneti-mi va rog daca sint ok valorile.
ureea- 1, 7 mmol/l
creatinina- 72, 0 mmol/l
eu nu am gasit nicaieri prin net si forum asa limite de valori, peste tot pare a fi invers, adica cifra mai mare pentru creatinina si mai mica pentru uree. Dar asa e scris la mine pe foaie cum am mentionat eu mai sus.
Multumesc anticipat.
Si apropo glucoza 4, 37 mmol/l e ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Valorile unei analize se interpreteaza numai si numai in functie de normalul laboratorului care trebuie dat in paranteze. Un laborator care nu da in paranteze valorile normale nu merita luat in seama

| Vincek a răspuns (pentru Brigaela):

Hm la mine la policlinica mereu asa fac.In alta parte nu pot da, e cu plata iar mereu dau analize.Aici mi le fac gratis.
Oricum medicii cred ca inteleg despre care limite este vorba chiar daca nu e specificat.
Eu saptamana viitoare merg la urolog.Dar am vrut cu aproximatie sa stiu daca e bine pana atunci, asa pentru minehappy

| Brigaela a răspuns (pentru Vincek):

Nimeni nu intelege daca nu stie limitele. Fiindca variatiile pot fi imense. Cel mult medicul de la policlinica respectiva stie care sunt valorile normale ale laboratorului. Daca nu stie, inseamna ca pur si simplu presupune ca sunt bune, fara sa aiba nici o dovada in acest sens.

| Vincek a răspuns (pentru Brigaela):

Pare a fi corect ce spui. La mine ft des medicul de familie face presupuneri fara a sti exact ceva.

| Konata a răspuns:

Buna, deci hai sa iti explix, de obicei chestiile astea se intraba la doctor, majoritatea dintre noi habar nu avem ce sunt cifrele alea.Du-te la farmacie, sau mai ine la medicul de familie ca sa te lamureasca, nu e un reproshappy

| EvangelineLovin a răspuns:

Din cate stiu eu ar trebui sa scrie pe fisa cu rezultate si limitele normale.