| Candy a întrebat:

cat de curand mi-au iesit niste cosuri (si cosuri din alea mari si nu mici)

Ce ar trebui sa fac ca sa scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Aknesol

| Ada11 a răspuns:

Sa nu pui mana pe ele si sa bei multa apawinking

| Ada11 a răspuns:

Iti ies cosuri de la 10 ani in sus, fata!

| Candy explică:

Adaug : ma spal pe fata si dimineata si seara, si nu cred ca ar trebui sa imi iasa cosuri la 12 ani

| Candy explică:

Si folosesck si crema de aloevera si un feld e apa pentru cosuri dar nimic

| ancan a răspuns:

Foloseste crema de galbenele si evita sa le storci, eventual inteapa'le cu un ac sterilizat

| Melissssa a răspuns:

Buna Andreea!
Eu spun sa nu le rupi!
cu ajutorul doctorului dermatolog.In primul rand Dr iti va prescrie un antibiotic intern si Metronidazol,un complex de Vit B,Vit A, un sapun cu sulf cu care sa te speli dimineata si seara pe locurile afectate de acnee(se face o spuma cu apa si sapun si acea spuma se intinde pe locurile afectate.Se lasa sa se usuce si apoi se clateste cu apa calduta )Acest sapun ar putea usca si intinde pielea acolo unde a fost pus. Dupa acest sapun se da cu o lotiune pe baza de tinctura de iod si alcool si antibiotic pe care tot Dr Dermatologic o poate prescrie catre o farmacie cu laborator si apoi se da cu un unguent pe care tot Dr Dermatolog ar trebui ca sa o prepare.Asta seara. Demineata se spala tenul iar cu sapun cu sulf, se da cu lotiune si apoi cu un alt unguent pe baza de vitamina A.Cu tratamentele de la Dermatolog ar trebui ca afectiunea acneica sa treaca in vreo 3 luni de zile si nu inmediat.Pe perioada tratamentului se evita substantele chimice pe ten gen pudra sau fondul de ten, se evita a se sta la soare si solar, se evita saloanele de cosmetica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am foloseste ZINERIT e destul de bun

| DrinkMySoul a răspuns:

In primul rand nu le sparge sau atinge, Si trec cu ajutorul cremelor impotriva acneelor. Ele apar din cauza varstei (hormonilor). Eu personal folosesc BIODERMA. Dar sunt si alte multe creme.

| loolaa13 a răspuns:

Bunawave... Si eu am avut o problema cu cosurile. Am cumparat de la farmacie gel spumant antiacneic de la "Gero - Vital". Nu au disparut din prima, insa treptat, se retrag.Iar daca il folosesti dimineata cand te speli pe ochi si seara, le si previne, adica dai in pemanenta, nu doar cand iti apar acnee pe fata. Multa baftawinking

| flory_4162 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie
sa nu le spargi ca o sa se faca mai mari
mai bine ia-ti o crema pentru asa ceva