| Andreeaioan115 a întrebat:

Buna,chiar am încercat sa nu ma gandesc la asta însă simt o presiune zilnică in creier deja de o luna și ceva,aud un tiuit foarte puternic in urechi zilnic, ma simt oribil. Cred ca mult de trăit numai am, ma tem sa nu am o boala gravă.Ce sa fac? Sunt intr-o situatie oribila.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Un control la medic ar fi binevenit. Vad ca multe din intrebarile tale au acelasi subiect. Aici nu te vindeci.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai fost la psihiatru?
Fiindca problema ta este ipohondria, cu sutele de topicuri de aici, unde inventezi boli, fara sa ai motive, odata ce RMN-ul facut acum 1 luna, spune clar ca nu ai nimic la cap.
Mergi la psihiatru fetita, ca tu suferi de ipohondrie!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După cum știm deja toți cei care vizităm TPU zilnic de un timp încoace, dta suferi dublu sau chiar triplu.
- mici probleme de sănătate.
- frica de boală.
- frica fricii.
Pozițiile 2 și 3 sunt mai durereoase pentru dta decât problema de boală, care este posibil să fie și ea reală.
Cele două ultime sunt interpretări ale situației, căci aceasta este informația din creier, data alfa numerice, plus interpretare, evaluare.
Cănd eram eu, fratele și sora, copii mici, să zicem că ne răneam un pic, să zicem la un deget. Curgea un pic de sânge. Plângeam.
Mama ne bandaja. Plângeam în continuare. Mama ca să ne educe, spunea. Nu mai plânge că pe acolo unde ești rănit o să iasă mațele din tine. Atunci plângeam de mama focului cu viziunea că ies mațele pe acolo. Mama râdea de se prăpădea. Începeam și noi să râdem. Uitam de durere și treceam din nou la joacă.
Așa că și dta probabil suferi de o boală fatală. Nu ai un prieten așa, mai aproape de sufletul și de trupul tău. De exemplu u.n pompier. SMURD.
- Să vină pompierii,
Să-mi stingă focul inimii...
Citește și Bolnavul închipuit de Jean Baptiste Poquelin Moliere.

| Simpatic a răspuns (pentru sadrian46):

Boala ei se numeste ipohondrie si este printre altele si una dintre manifestarile starii de anxietate, frica de orice sau frica nejustificata de boala si implicit de moarte.
I-am mai spus in repetate randuri si mearga la un psihiatru, dar niciun bolnav mintal nu se vede bolnav mintal, asa cum niciun prost nu se vede prost!
Ea prefera sa isi faca griji aiurea mereu si sa stea panicata decat sa isi calce de inima si sa mearga la un medic de specialitate.
Cei puternici isi recunosc afectiunea si cauta sa o trateze sau vindece, cei slabi sunt doborati de o afectiune si se plang mereu de ea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am vrut să fiu elegant. Și am învățat de la pisichiatrul meu să pun diagnostice flue ca de exemplu. Suflu sistolic apical dedublat la ventricolul doi la vârf, pe cord cu marginea stângă rectilinie, combinat cu o nevroză anxioasă cu manifestări atipice pe un fond neurastenic primar în fază incipientă, aplicat pe o astenie de primăvară derivată din depresie mascată. Cu alte cuvinte, că i-a mâncat pisicu limbricu. Ca în anecdota.
- O să vă dau ceva de calmare.
- Da dle doctor, de cal mare, că de cal mic am eu acasă.

| Simpatic a răspuns (pentru sadrian46):

happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Oricât am vrea noi să te ajutăm noi cei de aici, cu inima noastră bună, nu putem face nimic. Ai nevoie de ajutor profesionist dat de profesioniști cu facultate, pe numele lor psiholog sau psihiatru, care au facultate și experiență clinică, au mai tratat pacienți care au avut aceleași probleme ca și tine. Eu neputând să fac nimic, cu toate că te bucuri de toată simpatia și compasiunea mea, nu mai răspund la aceste întrebări ale tale, căci nu pot să fac nimic aici pentru tine. Tot ce știu eu despre viață și boala pe care o ai dta, putem discuta în privat, dacă o să mă asculți.

| minrest a răspuns:

Simti o presiune, adica ai senzatia de presiune, dar nu in creier, caci in creier nu sunt organe de simt, ci la nivelul capului; e neplacut, dar deloc grav, asa ca mai ai mult de trait; ai unele mici simptome psihice, de exemplu, esti ipohondra. Poate daca ai merge la psihiatru? Nu ai boli grave, ca sa te feresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un neurolog țiuitul se numește tinitus și nu dispare până nu tratezi cauza

| Dana1999 a răspuns:

Multi au simptome persistente, boli cronice si nu mor de la ele, doar ii supăra. Nu ti face griji, cu tratament vei duce o viață normală.

| Elelei a răspuns:

Ba ai sa mai traiesti mult si bine.
Probabil ai tensiune. Asta zice tiuitul. Lipsa de aer de la atata sta in casa ne-a daunat tuturor. Totusi, un control la un neurolog nu strica. Fara teama!