| DraganAndreea a întrebat:

Buna
Cine stie o reteta pentru salata de vinete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
SALATA DE VINETE
Vinete,ulei,ceapa, rosii, ardei gras, zeama de lamaie, maioneza.
Se coc vinetele pe jar sau pe plita incinsa, dupa care se pun pe un fund de lemn, putin inclinat, sa se scurga si sa se indeparteze zeama amara pe care o contin.Vinetele se curata, apoi cu mana in apa rece, dupa care se lasa sa se raceasca.Pe urma se toaca folosind o lingura. Odata tocate, vinetele se pun intr-un castron de faianta sau din portelan si se amesteca bine, picurandu-se 200 ml de ulei(la 1 kg de vinete).In continuare, se potriveste de sare.Cine doreste poate adauga, dupa gust, putina zeama de lamaie si ceapa tocata.
Daca se pun in tocatura 2-3 linguri de maioneza, salata va avea un gust deosebit.
Pofta buna!
Te pup!

| DraganAndreea explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca nu am voie dar : Scrie 3 propoziti cu substantivu conductorul si sa aiba functii sinctactice diferite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DraganAndreea):

Multumesc pentru fundita in primul rand!
O sa incerc cat de cat sa te ajut, sa vad cum ma descurc:
Conductorul intra sa vada cine s-a suit de la statia din urma.(cine s-a suit? Conductorul, aici este subiect)
I-am explicat conductorului problema.(cui am explicat? Conductorului, aici are functia sintactica de complement indirect)
Povestea despre conductor este interesanta.(despre cine? Despre conductor, functie de atribut substantival prepozitional.
Acum sper ca te-am ajutat cat de cat.
Te pup si oricand ai nevoie mai intreaba, poate te pot ajuta la ce mai stiu si eu.

| DraganAndreea explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos!

| DraganAndreea explică (pentru anonim_4396):

Zice sa fac 2 propozitii cu 2 f.s sintactice ale cuv "scump"!
Adica o prop in care cuv scump sa fie cu fu dnctie sintactica de subiect ( de ex)
Si o alta prop. in care cuv scump sa fie cu functie sintactica de complement(de ex).
Ms love struck

| anonim_4396 a răspuns (pentru DraganAndreea):

Locuintele vazute mi s-au parut foarte scumpe.(cum mi s-au parut? Cred ca e Complement circumstantial de mod.
Cu subiect nu stiu sa-ti zic la cuvantul scump, sper ca nu te superi.
Te pup.

| DraganAndreea explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparat subiect sau complement asa am zis eu. altceva daca vrei.