| AnielAn a întrebat:

Buna, de ceva timp am probleme mari cu parul. Inainte aveam multa matreata, dar de acum e foarte incurcat si oricat il descurc nu se descurca, iar cand il prind mi se indoaie intr-un fel si nu il pot descurca. Si cand e ud si incerc sa il descurc mi se incalceste ca si cand mi s-ar increti si nu mai stiu ce sa ii fac. Inainte purtam breton dar acum am decis sa ma mai schimb si am inceput sa il las sa creasca si dupa ce a crescut ceva timp am inceput sa il prind in coada si intr-un fel si el se indoaie, cred ca e si din cauza lui iar impotriva matretii ma ajuta foarte mult detergentul dar nu cred ca de la el am probleme pentru ca dupa m-am spalat cu sampon si balsam amandoua pentru regenerare doar ca nu cred ca m-au ajutat foarte mult, adica m-au ajutat cat de cat dar tot la fel se incurca. M-am dat cu foarte multe produse si foarte multe au fost recomandate dar tot nu pot sa imi descurc parul si sa il fac sa nu se indoaie. Stiti ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sampon head&shoulders iti recomand. Iti va face firul de par mai moale. Nu folosi detergent.

| AnielAn explică (pentru anonimg):

Si cand m-am dat cu sampon si balsam aveam parul extrem de moale si placut la atingere. Problema era ca era moale dar cat de moale era nu puteam sa il descurc

| anonimg a răspuns (pentru AnielAn):

Atunci solutia este sa il tii mai scurt.

| AnielAn explică (pentru anonimg):

L-am scurtat si degeaba e la fel

| anonimg a răspuns (pentru AnielAn):

Poate te va ajuta ceva de aici: https://www.elle.ro/......ui-416862/

| HazelEyes77 a răspuns:

Spala te un timp cu sampon pentru copii. E special conceput pentru un par delicat, fin cu tendinte de incurcare cum e cel al copiilor. Nu utiliza in nici un caz detergent ca ti l va deteriora. Clateste ti parul cu otet de mere diluat cu apa si va fi mai sanatos, fara matreata si se va descurca mai usor. Foloseste un balsam de tip leave- in care iti va proteja parul de agresiunea factorilor de mediu.

| Staif a răspuns:

Ce fel de detergent? De rufe?! Asta iti arde parul. Renunta. Si foloseste balsam. E bine sa-l perii cand ai balsamul pe par. Asta il va descurca prima data. Dupa uscare va fi mai usor.

| Dia1029 a răspuns:

Încearcă o perie mai groasă și mai mare. Pe lângă faptul că te va ajuta să îți descurci părul te va ajuta și să ții deoparte mătreața, Iar atunci când faci baie nu uita să i-ti piepteni părul înainte să te speli pe cap.
Dacă în niciun caz nu pot să îți des că urci părul înainte să intri în baie îți recomand ca atunci când folosești balsam fix după ce ai folosit balsamul cat ai încă părul ud Să încerci să te piepteni.
Despre partea cu îndoitura și mie mi s-a întâmplat încearcă să-ți prins părul în coadă cat mai puțin căci așa se formează acea acea îndoitura. Încearcă să-ți lași părul desfăcut iar acea îndoitură o să treacă cu timpul așa mi s-a întâmplat și mie