| RamonaAntonia1511 a întrebat:

Bună dragilor, vin și eu cu o problemă care-mi tot dă bătăi de cap.
Menționez că am aproape 19 ani și nu mi-am început încă viața sexuală.
Prima menstruație am avut-o la 13 ani și de atunci și până acum nu s-a reglat nici măcar puțin. In mod normal aș fi trecut asta cu vederea, dar problema mea este că am anumite perioade în care nu îmi vine deloc. O menstruație de exemplu am avut-o in data de 26 decembrie. Următoarea menstruație am avut-o la o lună și jumătate distanță aproape, mai exact 6 februarie, iar de atunci nu-mi mai venise până ieri când mi-a venit din nou, după aproape 3 luni. Ce să fac? Ar trebui să merg la un control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Dereglări hormonale. Poți merge la ginecolog (nu te examinează clinic, doar discuta cu tine aceste aspecte care îți fac probleme) și eventual dacă are competență îți va face și o ecografie abdominala ca sa vadă uterul și ovarele.
Alta varianta: un medic endocrinolog, ei se ocupa și de gonade.

Răspuns utilizator avertizat