| Cosmin4Fan a întrebat:

Imi spuneti si mie daca are ceva daca fumez? Am 21 de ani! As dori sa ma las de fumat. Aveti solutii? Aveti linck-uri? Aveti tratament? Nu ezitati sa nu le puneti!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SaveTheNature a răspuns:

Eu am fumat 5 ani si ma tot chinuiam sa ma las.Am incercat fel si fel de tratamente, plasturi si toate cele.Am aflat care e secretul lasatului de fumat.Acum nu mai fumez delocbig grin
De obicei fumatul este rezultatul altor proaste obiceiuri.Asadar ca sa te lasi de fumat mai intai trebuie sa iti schimbi alimentatia! Va da rezultate ai sa vezi.Promit!
1.Nu bea cola, alcool, sau sucuri.
2.Nu manca dulciuri!
3 Nu manca alimente "grele"(carne de porc, carne de vita)
4.Mananca fara sare, sau cat de putina sare
5.Nu manca dulciuri
6.Nu manca prajeluri
Iata ce poti manca:
1Fructe si legume(mai ales crude), supe ciorbe cu legume, fasole etc
2Iaurt mai slab
3Lapte mai slab
4Paine integrala(neagra)
5Peste slab
Fa cat de multa miscare poti, eventual poti merge si la sala!
Daca nu ai incredere in acest tratament gandeste-te putin cum poti fuma dupa un iaurt? sau dupa un mar? sau dupa lapte? si cum poti fuma cu colasmug beresmug cafeasmug dupa o masa copioasa cu carne dulciuri si etc.
Deci manaca sanatos intocmai cum am scris mai sus.Succes!
Iti va fi greata de ele in timp si gandeste-te ca provoaca boli de plamani(cancer),boli de inima,de piele,mirosi urat si respingator, iti ocupa timpul, si iti consuma banii. SUCCES!

16 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Stiu eu pe cineva care s-a apucat de baut ca sa se lase de fumat laughing

| mgtow a răspuns:

Pai are, ca iti distrugi plamanii. Ca sa te lasi de nicotina iti cumperi o tigara electronica sau ii ceri un tratament medicului de familie asa iti ies mai ieftine pastilele.

| Fineness a răspuns:

Parerea mea este ca nu iti trebuie vointa,ci o motivatie.
Cu vointa faci ceva,doar pentru o perioada de timp.
Iar cu motivatia iti spui in gand de foarte multe ori:
-fumatul inbolnaveste,adica face rau la plamani;
-eu nu traiesc pentru fumat etc.
Iar dupa asta,timp de doua luni,nu vei mai gandi la fumat si nici nu vei mai vrea sa o faci.
Atentie,nu trebuie sa te lasi treptat,ci deodata.
Desigur,trebuie sa-ti gasesti ceva nou de facut, ca sa nu stai cu gandul numai la asta.
Asa a mers si la mine 100%.Testat.
Asta numai daca vrei sa o faci, asa nu merge big grin

| Damasc a răspuns:

Nu sunt fumator, dar ma gandesc ca primul pas in a te lasa, este sa vrei cu adevarat acest lucru.Cat despre solutii,poti incerca de la tigari electronice pana la orice alt obicei care sa te tina ocupat,poti la fel de bine sa mananci chipsuri,gume,dropsuri,mentosane,tic-tac, orice care crezi ca te-ar tine departe de tigari.Dar foarte bine a spus si crystybz2012, daca vrei sa te lasi, te lasi! Gandeste-te ca este o mare economie la bani in 1 rand, daca la sanatate nu tii.Bafta!

| Tavy100 a răspuns:

De cati ani fumezi? Pe termen scurt nu are nimic, dar pe termen lung are, o sa ti se ingreuneze respiratia o sa ai plamanii praf, poti face si cancer, iti strici dintii, sa compensezi dorinta de fumat cu alceva.

| Cosmin4Fan explică (pentru Tavy100):

De acu' 1 luna.

| Tavy100 a răspuns:

Cosmin, daca fumezi de o luna, scade nr tigarilor pana la 1 pe zi, apoi ia bete de alea care parfumeaza si da-le foc, o sa iti scada dorinta de fumat cu cel putin 25%, apoi rontaie si tu cv, morcovi, boiscuiti ceva...

| Y3aaHH a răspuns:

Cel mai bun antidot este ambitia. happy

| Ady9021 a răspuns:

Daca fumezi de o luna inca nu s-a instalat dependenta in cazul tau. Lasa-te pana nu e tarziu. Mai incolo o sa-ti fie foarte greu sa te lasi.

| yldiiii a răspuns:

Si eu am 21 de ani si fumez. Desigur ca are. Un studiu recent realizat in SUA a aratat ca fumatorii prezinta un risc de circa 30 de ori mai mare decat nefumatorii in ceea cepriveste declansarea tumorilor maligne orale, reduce fertilitatea, iti distruge plamanii si multe altele. In legatura cu renuntatul... Am incercat nicorette si nu a avut niciun efect asupra mea. Cea mai buna metoda cred ca e sa renunti brusc si gata. Dar renunta, sfatul meu.

| greatLOL a răspuns:

Frate,tratamentele astea sunt aproape inutile, daca vrei sa te lasi, te lasi...Ce naiba.

| CEA a răspuns:

Exista o carte nu stiu exact cum se numeste dar o gasesti si in format pdf deci nu te costa nimic, dupa ce o citesti nu vei mai vrea sa fumezi.Sanatatehappy

| marinteodora a răspuns:

Au teasi sfatiu sa iti arunci toate pachetele in gunoi si sa nu iti mai iei stiu ca va fi greu dar incearrca te vei lasa

| LittleCoco a răspuns:

Ca sa te lasi trebuie doar sa vrei. sa nu crezi toate cacaturile cu plasturi si alte cele, daca nu ma crezi nu am ce face dar e doar o pierdere de bani... raresti tigarile si pana la urma o sa te lasi, dar daca nu poti sa te lasi fumeaza foarte putine tigari pe zi nu e asa de grav.nu o sa mori de la asta si nici nu pierzi bani multi

| Iannys a răspuns:

Eu am reusit sa ma las de fumat cu multe dulciuri.cand simteam nevoia sa fumez mancam ceva dulce, sau seminte de floarea soarelui sau de dovleac.si usor usor vrei reusii sa te lasi de fumat.eu ajunsesem sa fumez 2 pachete jumate de tigari pe zi si tot am reusit.bine inteles ca ai nevoie si de foarte multa vointa ca sa reusesti sa te lasi.bafta