| deliiia1234 a întrebat:

Buna,mai sunt persoane care sufera de boala lyme? Eu o am de 2 ani,nu va spun prin cate am trecut ca sa o descopar... Am facut un grup pe cel mai cunoscut site de socializare,grupul este LymeRo, in speranta de a ajuta cu sfaturi, indrumari pe alte persoane puse in postura asta..si binenteles sa facem cunoscuta aceasta boala sireata!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

Buna,poți sa mi dai mai multe detalii despre aceasta boala? Nu am am auzit si sunt curioasa. Mulțumesc

| deliiia1234 explică (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Buna,boala cu 1000 de fete se mai numeste. Iti da fel de fel de simptome,difera de la o persoana la alta dar netratata corespunzator poate duce la paralizie sau chiar moarte. Este o boala urata,luata de la o fiinta atat de mica incat nu ti-ar vine sa crezi ce poate face, o capusa. Treaba mai nasoala este ca analizele pentru lyme le faci greu, la cineva specializat, iar in unele parti nici nu vor sa auda de asa ceva, facandu-te nebun... Aceasta boala nu este luata in serios si ma tem ca numarul infectatiilor va creste daca nu avertizam lumea...

| CuriousStuff a răspuns (pentru deliiia1234):

Tind sa te contrazic (putin). Boala lyme e luata in considerare peste tot. Am inalnit medici care chiar intreaba daca pacientul a fost muscat de capusa si sunt convins ca daca un pacient ar spune nu ar fi luat in ras.
In rest, lumea trebuie doar sa aiba grija ca atunci cand ii musca o capusa sa mearga la medic pentru a o scoate. Iar daca apare acel halou in jurul muscaturii atunci trebuie facute investigatii si tratat.
Multa sanatate.

| deliiia1234 explică (pentru CuriousStuff):

Tin sa va contrazic happy Eu stiu pe pielea mea ce am patit cu aceasta boala,multi o ocolesc... Am avut un diagnostic pus gresit si o tineau tot cu ala,scleroza multipla,un singur doctor din cate am intalnit a fost in stare sa descopere adevaratul diagnostic. Nu pot spune ca nu ma intrebau toti daca m-a muscat o capusa, ma intrebau, dar daca le spuneai ca nu iti amintesti nu mai conta pentru ei. Si faza cu acel halou nu apare la toata lumea, exemplu : eu. Sunt destul de documenta pe acest subiect, motivul fiind sanatatea mea.

| CuriousStuff a răspuns (pentru deliiia1234):

Ai zis ca o ai de 2 ani, atunci era chiar la inceputuri "moda" lyme, acum e altceva. Si haloul probabil l-ai avut doar ca nu-ti amintesti ori nu l-ai vazut. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru deliiia1234):

Dar nu ma intelege gresit, imi place initiativa ta si ceea ce vrei sa faci. Sper sa nu fie cazul sa intalnesti oameni bolnavi, dar daca o sa fie sa intalnesti ma bucur ca esti dispusa sa dai un sfat.
Multa sanatate.

| deliiia1234 explică (pentru CuriousStuff):

Simtomele le am de 2 ani,pe la doctori am fost asta vara happy crede-ma,nu e asa simplu cum crezi,majoritatea spitalelor nici nu au kit-urile necesare pentru analiza lyme. Ai cumva lyme? Eu o am, in concluzie, toata experienta mea cu doctorii este mai corecta fata de ceea ce dvs vreti sa spuneti, neavand experiente de genul. Eu ma adresez oamenilor pusi in situatia mea pentru ca stiu prin ce am trecut, si trec. happy

| deliiia1234 explică (pentru CuriousStuff):

Multumesc,vreau sa ajut pentru ca stiu cat de greu mi-a fost mie si familiei mele in perioada aia, sa nu sti incotro sa o iei cand toti iti zic una si buna ca e altceva si tu totusi sti ca e ceva neinregula. Ma bucur ca am cu cine discuta, nu mi-o lua in rau unele afirmatii, doar is pornita pe acest subiect happy

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

Mersi. Mai am o intrebare. Am citit pe site URI si mie se pare o ideea buna cu grupul tau. Aceasta boala trece daca o tratezi? Sau rămâne permanent?

| deliiia1234 explică (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Scuze de intarziere, da se vindeca, cu tratamentul potrivit, facut be baza analizelor, adica este individual.

| Ariana12345 a răspuns:

Hei mai putea ajuta și pe mine cu cate informații despre boala asta