| Queen2678 a întrebat:

Oare imi puteți spune o dieta pentru a putea slabi vreo 6 kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| UnCorpSanatos a răspuns:

Salut.
Exista numeroase diete populare (Dukan, Oshawan, Keto, etc.), trebuie doar sa o alegi pe cea care ti se potriveste cel mai bine: https://www.uncorpsanatos.ro/category/diete-cure-de-slabire/
Adica cat esti de dispusa sa renunti, sau nu, la anumite alimente.
Varsta, inaltimea si greutate sunt importante de luat un calcul pentru o dieta personalizata.

| SMH a răspuns:

Exista un proces pe nume Intermittent fasting.

4 ore inainte de culcare nu mananci
8 ore somn
4 ore dupa ce te trezesti nu mananci

Renunta la dulciuri, fastfood, sucuri si chipsuri. Orice cu multe calorii.

Eu folosesc programul asta pentru cand vreau sa dau jos niste kilograme, dupa ce am dat bulk (am mancat mult ca sa am energie sa cresc in masa musculara) la sala.

Dar atentie, daca mananci ceva, cat de mic in intervalul ala de 16 ore, iti creste insulina si n-ai facut nimic. Treci din nou la faza de depozitare a grasimii.

Bafta!

| Patricia1996 a răspuns:

Nu ai nevoie de dieta, incearca sa mananci cat mai sanatos, putin (dar sa nu te doara stomacu de foame) si sa eviti dulciurile..consuma si multa apa, nu suc cumparat. Consuma zilnic cate o banana si apa cu lamaie.