| DaRkNess2 a întrebat:

Am 14 ani, 1, 71cm si 65 de kilograme.Am putina burtica si as vrea sa scap dar nu stiu cum.La sala imi e frica sa merg deoarece s-ar putea sa raman mic. Este adevarat? Daca puteti sa ma ajutati cu un program de antrenament cat mai detaliat si o dieta cu produse care se gasesc in orice hypermarket as fi foarte recunoscator, si chiar sunt curios daca mersul la sala ma face sa raman scund thinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Nu este adevarat, faci cu un profesor prima data sala, trasul de fiare nu scade in inaltime dar nici nu creste in inaltime.
Alearga si te dezvolti si vei slabi, mananca sanatos, incearca l-carnitina pentru slabit (pliculete gasesti pe redis sau in stare lichida de la pro nutrition, livrare gratuita).
Apuca'te de un sport, nu conteaza care si te vei dezvolta si vei arde grasimea.

| Nede a răspuns:

Nu trebuie sa te duci la sala neaparat pentru a face forta si oricum nu are nicio legatura cu a ramane scund. Pentru a slabi sunt recomandate multe exercitii cardio(cauta pe Youtube, sunt o gramada de tutoriale), alergatul sau mersul prin parc si o dieta bogata in carbohidrati. Incearca sa mananci mai organizat si sa bagi cat mai putine calorii. Sper ca te'am putut ajuta.

| DaRkNess2 explică (pentru Nede):

Poti sa-mi spui te rog frumos o dieta cu produse care se gasesc in orice hypermarket (Real, Cora etc.) cat mai detaliata. happy APRECIEZ

| siriusblack98 a răspuns:

In primul rand la 14 ani si 1.71 esti deja prea inalt.Iar in al doilea da, halterele opresc/stagneaza cresterea in cazul copiilor.Depinde de ce exercitii faci la sala(instructorul iti va da exercitii usoare care nu te vor afecta). Parerea mea este ca daca vrei numai sa slabesti poti sa faci asta si fara sala.Bafta!

| Skylimit a răspuns:

Cum se te faca mai scund? Poate powerlifting-ul dar nu cred. Tu vrei sa slabesti/sa ai patratele. Nu vad cum te-ar face mai scund. Sau sa nu mai cresti.

| CastraveţiMuraţi a răspuns:

Dacă nu faci forţă nu cred.