| Silvianus a întrebat:

Am 15 ani, 1, 85 cm și 95 kg. Cum aș putea să slăbesc până la o greutate normală? Precizez că am posibilitatea de a merge la sală. M-am îngrășat din cauza unei probleme de sănătate. Aș dori un program și niște sfaturi legate de alimentație.
Mulțumesc anticipat!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Daca te-ai ingrasat dintr-o problema de sanatate, nu lua sfaturi de pe internet privind alimentatia/antrenamentul. apeleaza la cineva capabil sa recunoasca problemele avute. nu e inteligent ce faci tu aici. apeleaza la un nutritionist sportiv (nu unul normal, sunt pe langa toti, been there, done that). cat despre antrenament intreaba antrenorul la sala, fa o lista cu ce si cum zice si du-te si verifica la un kinetoterapeut. antrenorii sunt pe langa. in tot Ploiestiul nu am dat de unul care sa stie ce sa fac cu ligamentele rupte la un picior si pareza la mana stanga. se uita, dau din cap si incearca niste vrajeli si ei sa para ca au un raspuns

| Silvianus explică (pentru JohnnyBi):

Mai exact problema de sănătate era că aveam polipii inflamați, dar m-am operat. Odată cum am putut să mă oxigenez mai bine am putut să mănânc carne roșie etc. Deci acum nu mai este niciun risc să pățesc ceva.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Silvianus):

Intri pe youtube si cauti athlean-x, scooby si pog. scooby are si site unde iti face el program alimentar in functie de ce alegi la setari (scrie pe google custom meal planner scooby). te uiti si inveti