| mihaella100000 a întrebat:

Buna TPU.am o durere insuportabila la o masea. ce as putea sa fac pentru ca trebuie sa stau numai cu calmante.in afara de vizita la stomatolog. funda:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Am avut acceași problemă acum două săptămâni. Nu am dormit nopți la rând, fiind sâcâită de durerea de măsea. Am luat calmante o grămadă, însă câteodată îmi calmau pentru o oră, alteori deloc, ba chiar mai rău m-a durut. Sunt fooarte fricoasă de dentist, de aceea nici nu merg. Fiind stresată de o simplă măsea, mi-am luat inima în dinți și am mers la dentist, m-am gândit că nimeni nu a murit, și nici eu nu cred că o să mor.hee hee Cel mai tare mă tem de injecții. Totul bine și frumos, dentistul, care este un specialist adevărat m-a chemat de mai multe ori și mi-a pus acolo la măsea ( care era cariată ) multe soluții. Când a terminat cu pansamentul a,, spălat " cu o apă care conținea o soluție. Mi-a scos nervul! Am scăpat de durere! Nici o injecție, nici o pișcătură. Îți recomand dentistul, pentru că în cazuri din astea calmantele nu ajută. Nu o să îți facă nimic rău, dacă a teamă de injecții poți să mergi la stomatolog și să îl rogi să facă ceva fără injecție, dar o să mai dureze acest tratament. happy
Mai ales dacă e carie, mergi cât de curând posibil pentru că lăsând timpul să treacă măseaua se distruge și o să ajungi să ți-o scoată!

Baftăă!

Răspuns utilizator avertizat
| mona a răspuns:

Daca ti cariata tare ar trebui sa ti pui ceva sa ti omoare nervul[era o solutie pentru asa ceva, intreaba la farmacie].

| pwp a răspuns:

Eu iti recomand Nurofen Forte
E foarte bun.Iti va alina durerea repede.

| Danasilvia a răspuns:

In caz ca nu-ti trece cu nurofen sau aulin incearca ketonal si Indometacin. Sper sa-ti treaca!

| Gagicaru a răspuns:

Dai cu un pic de palinca la masea si gt

| Tili a răspuns:

Eu folosesc Aulin. mie imi trece repede. sper sa-ti fie de folos.

| Radu_Robert_Florian_1982 a răspuns:

Daca durerea este foarte tare recomand o doza dubla de ketonal apoi una la 6 ore ...chiar daca ti-a trecut durerea timp de 3 zile