| alinus05 a întrebat:

Am o problema, dar nu chiar asa de mare.De cateva saptamani mi-au iesit cosuri mici pe obraji, frunte...ma rog, ati inteles voi si as vrea sa scap de ele.Nu sunt prea la vedere deoarece sunt foarte mici dar eu totusi tin cont de ele. Daca aveti un tratament naturist sau chiar ceva cumparat, va rog sa imi spuneti.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deerpinaaaa a răspuns:

Hey. Stiu eu un "leac" : Cumpara Zinerit si sa te dai cu el seara, inainte de culcare. Chiar e bun!

9 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Argila albastra(o gasesti la plafarurile naturiste)amestecata cu zeama de lamaie(o lingurita rasa+10-15 picaturi)faci un fel de pasta usor de aplicat pe fata.FOLOSESTE LA AMESTECARE ceva de lemn(bat de inghetata). Alpic-o cu aceiasi spatula seara si asteapta sa se usuce. Apoi te spele cu apa calduta fara sa freci!(eventual cu un sapun unguent).3-5zile.

| Adrianetc a răspuns (pentru stlucian):

Si esti sigur ca va merge? ai experimentat pe pielea ta? costa mult argila albastra?

| stlucian a răspuns (pentru Adrianetc):

Da, am facut tratamentul 5 zile. Argila se gaseste la cutie sub forma de plicuri (10 buc.)si costa aproximativ 8-10 lei cutia(argila cosmetica)ASTA nu e albasta! AIA albastra se gaseste la 250/500g si scrie pe cutie "ARGILA ALBASTRA ".La cutie mica cam 15-20 lei.AM FOLOSIT ori una ori alta CAND AM AVUT NEVOIE! Si mama foloseste inloc de creme (ea mai pune ou si miere, ulei etc)! Dar petru mine a fost destul doar praful cu lamaia.Incearca 2 zile si vezi ca nu doare doar te mananca putin pana se usuca pasta.

| Adrianetc a răspuns (pentru stlucian):

Bine, iti multumesc de informatii, si s-au dus toate cosurile? in procent de 100%? pentru ca eu am folosit si zynerit si decat un timp am mai avut doar foarte putine cosuri si iar a inceput.

| stlucian a răspuns (pentru Adrianetc):

Da dar continui sa folosesc o data pe saptamana. Asta depinde si de tenul fiecaruia.Nu e nimic agresiv pentru piele si ma simt bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Amestecă un sfert de măr ras cu o linguriţă cu vârf de miere pentru a obţine o mască naturală şi eficientă cu efect antiacneic. Dacă mierea este foarte groasă, poţi adăugă şi puţină apă la mască ce se ţine pe faţa timp de 20 de minute.
Te pup!

| alinus05 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult chiar a functionat.Sincer imi pare rau ca am dat deja funda

| CoraliaCory99 a răspuns:

Du-te la medic pentru niste tratamante

| Fyusha a răspuns:

Dacă eşti adolescent/ă este normal să îţi apară aceste mici coşuri pe faţă. Există la magazin o cremă Nivea care ajută la dispariţia acestora. Dacă nu merge, poţi întreba un medic.