| Shoker a întrebat:

Am si eu o afectiune la maini. in anotimpul rece, mainile mi se inrosesc sau mi se invinetesc(Asta doar cand e frig sau ma spal cu apa rece.in restul anotimpurilor sunt normale) si uneori imi amoretesc. Am fost la diferite clinici si mi-au sp ca nu exista tratament si ca ori trece ea de la sine, ori nu mai trece deloc. Si Vreau sa va intreb cum se numeste ca eu nu mai stiu.Si in caz ca stiti vreun sfat la cum as putea scapa de ea, va rog sa imi spuneti! Stiu ca boala parca o numit-o ceva cu sindromulS... Sau cv de genu stiu doar ca era cv cu S si Y prin intrioru cuvantului! Ms! Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Ischemia digitală cauzată de expunerea la frig reprezintă sindromul Raynoud, care poate sa apară la adultii tineri si poate să dispară spontan, sau poate progresa.Trebuie să eviti frigul si dacă fumezi, OBLIGATORIU, renuntat!

1 răspuns:
| wpoieoit a răspuns:

Se numeste Boala Raynoud si are ca si cauza spasmele spontane ale arterelor care alimenteaza cu sange mainile... poti evita invinetirea mainilor purtand manusi groase sau daca este cazul sa te lasi de fumat...