| zambetultau a întrebat:

Buna TPU am si eu o problema de 3 zile ma doare tot corpu imi este sete mereu si sunt si racita iar in gat mi-a iesit o basicuta de la fumat si ma doare ce as putea lua sa imi treaca nu pot sa bea nici apa ca ma doare imi vine sa dorm non stop si cand ma ridic in picioare ma ia ameteala dc credeti ca mi se intampla asta? tin sa mentionez ca in ultima vreme am fost cam trista dar chiar nu imi dau seama ce ma apucat cu durerea asta de oase de corp ce sa fac? urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Madalina1996 a răspuns:

Ai o lipsa puternica de calciu in organism si ai nevoie de calciu si de alte vitamine. Ca sa scapi de acea umflatura din gat poti pune niste Albastru De Metil pe ea. dar daca e un fel de Rosu In Gat inseamna ca trebuie sa iei pastile de supt Strepsils. In legatura cu fumatul... poate ai vreo boala mai grava la plamani straight face..care afecteaza tot organismul si iti da starea asta de anemie. Daca esti racita este normal sa ai dureri musculare si sa-ti fie sete din cauza febrei. Dar setea mai poate fi cauzata si de un fel de deshidratare. Bea multa apa si hidrateaza-te! Ia niste vitamine si pastile contra racelii. Pune albastru de metil pe basicuta.

| Madalina1996 a răspuns:

Ca sa scapi de raceala in mod natural cumpara niste lamaii si miere de albina naturala. Scurge lamaia intr-un paharel si amesetec-o cu mierea. Bea acest amestec de 3 ori pe zi, este plin de vitamine, in special vitamina C care combate raceala. Ia cartofi si da-i prin razatoare. Apoi pune-i intr-un prosop. Incalzeste alcool sanitar (spirt) sau otet si toarna peste prosop astfel incat sa fie umed si cald. Pe acesta pune-l in jurul gatului. In batiste pune sare si apoi pune-le pe calorifer ca sa se incalzeasca bine. Le folosesti punandu-le pe frunte sau in zona urechilor- iti vor trece durerile de cap si de urechi. Fa gargara cu sare si apa calda pentru rosu in gat. In apa fierbinte cu sare baga-ti picioarele pana te obisnuiesti cu caldura si apoi baga-te in pat si nu mai iesi. Te va lua o caldura mare dar sa nu iesi din pat ca o sa racesti mai tare. Pt raceala la spate sau la burta pune intr-o sticla apa calda si tine-o in acele zone afectate.Caldura face minuni in timpul friguros. In cateva minute va actiona mai ceva ca Nurofen. Mananca sanatos in aceste zile de raceala, mai exact multe fructe si lichide. Sa te odihnesti mult e indicat si sa stai in casa, la caldura. Daca respecti alimentatia crede-ma ca in cateva zile iti vei reveni mai ceva ca inainte de a te imbolnavi. La cate probleme de sanatate de acest gen am avut, crede-ma ca sunt experta.