| Andrei117 a întrebat:

Am un prieten care a fost lovit in coapsa cu piciorul si acum aproape toata coapsa din spate e vanata arata foarte urat, poate patii ceva? mentionez ca a fost lovit la coapsa stanga de doua ori dar a doua lovitura nu e asa vanata dar prima e foarte mare... FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cammm a răspuns:

Vasele de sange sunt foarte subtiri si la suprafata pielii, fiind vascularizate, nu rezista la presiunea sangvina si plesnesc si apar vanataiile, ceea ce nu este nimic grav, poti pune comprese cu gheata pe zona respectiva!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pune gheata in primele 24 de ore dupa care se pune o compresa mai calduta sa dispara vanataia mai repede

| RozyRozyRozy a răspuns:

Spune.i prietenului tau sa isi puna punga de ghiata, sa se unga cu voltaren, dar sa faca si o radiografie sa nu fie ceva mai grav.
bafta!