| Andrei105gh a întrebat:

Bună tpu.In aceasta dimineața m-am jucat fotbal cu niște prieteni și unul dintre ei a întrat puțin mai tare la minge și eu mi-am dat cu tibia în piciorul lui.Acum ma doare foarte tare gamba de la piciorul stâng și nu pot merge deloc decât șchiop.Are cineva vreo idee ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuia sa pui imediat compresa cu apa rece (dar nici acu nu e prea tarziu).
Daca dupa o ora de compresa (schimbata la intervale de 5-10 minute) mai ai dureri (mai ales la atingere, intr-un punct(, atunci trebuie radiografiat, fiindca e posibila fisura!

| Violleta2022 a răspuns:

Este normal sa te doara, lovindu-te atat de dur.
Nu-i nevoie sa mai mergi la fotbal sau la plimbare, ia si tu o pauza si iti va trece durerea pana maine.
Nu ai nimic grav, ca de aveai vedeai sange si oase rupte.
La tine va apare maine o vanataie, care va fi acolo vreo 2 saptamani si va trece cu timpul.
Odihna placuta si refacerea usoara!

| 1997onur a răspuns:

Vezi dacă poți sa mergi normal și pune puțină gheață acolo unde te-ai lovit și te doare dupa aia calcă pe el și încerca puțin măcar sa vezi dacă poți merge normal și dacă nu poți mergi la doctorul de familie însemna că te-ai lovit rău și ceva sa întâmplat. Și eu când ma jucam tenis și fotbal același lovituri loam de la uni zici ca jucam rugbi nu fotbal sau tenis nici nu puteai sale spui ceva ca se ofticau și începea din nou cearta așa că și eu am început sa întru în ei cum intrau și ei la mine și era pace laughing))

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Dureaza 15 minute consultatia la doctorul de familie, doar intrii si ii povestesti ca noua aici si el iti spune.
Sau... maseaza piciorul incet 5-10 minute(gamba) si apoi incearca DAR foarte atent sa calci si sa mergi TREPTAT cat mai normal, daca nu reusesti, du-te la medicul de familie