| Tiinna a întrebat:

Vreau sa slabesc 5 kg in 2 saptamani, de fapt am nevoie pentru un concurs! Eu nu sunt obosnuita cu sportul si nici nu am un stil de viata prea sanatos! Am 17 ani 1.67 si 56 de kg. Imi puteti da cateva sfaturi, o dieta, niste exercitii pe care sa le fac zilnic?! Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| amelicika a răspuns:

Bună dimineața.
Poţi slăbi în timp record dacă respecţi cu sfinţenie următoarele reguli :
Elimini băuturile carbogazoase din alimentaţie.
Faci gimnastică în fiecare dimineaţă şi seară. Minimum 20 de abdomene şi 20 de genoflexiuni + jogging dacă-ți permite timpul.
Pui accent pe consumarea fructelor și eviți dulciurile.
Nu mai mănânci absolut nimic după orele 18 :00, decât în cazuri excepționale, și atunci îți potolești foamea cu un fruct (portocală, măr).
Fiecare mic dejun trebuie să conțină cereale integrale combinate cu lapte degresat (în cazul în care mănânci puțin mai consistent, bei ceai verde/cătină).
Bei minimum 2 l de lichide/zi(de preferat apă plată/limonadă/).
Mănânci mai multe legume și mai puține alimente grase precum prăjelile, mezelurile, etc., etc.
Dacă nu încalci nici măcar una dintre aceste reguli, vei avea rezultate impresionante, vizibile într-un timp scurt!
Baftă!

5 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Este suficient sa te obisnuiesti cu stilul de viata sanatos si miscarea in aer liber(te plimbi cu bicicleta, urci scari, alergi dimineata in parcul din apropiere)

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 59, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, eşti puţin mai slabă ( cu aproape 4 kg ) - e BINE aşa.
Sub nici o formă NU trebuie să mai slăbeşti!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac multe exerctii dar nu tot timpul pentru ca trebuie sa iau si pauza
mananc foarte mult dimineata si in rest nimic beau multe lichide cum ar fi ceai sau apa, daca simt ca ametesc cu m nu prea mananc mananc fructe mere chestii de genul ..intr-o sapt am dat jos 2 kg acum stiu ca nici nu e prea indicat ce fac eu dar si eu vreau sa slabesc cat mai repede....asa ca am cam luat masuri drastice big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Eşti foarte bine cu greutatea, continuă să te menţii aşa cum eşti, nu mai ai ce să slăbeşti!
Un stil de viaţă sănătos şi mişcare zilnică fac minuni.
Te pup!

| yo547 a răspuns:

Fa mult sport si tine un regim alimentar.