| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Am momente cand ma simt trista deodata, fara motiv, ca si cum ceva ma apasa pe piept. Sau am multa energie si imi bate inima repede, sau sunt foarte sigura pe mine doar ca dupa aceea sa fiu trista. Insa ultimele mai rar.
Sunt adolescenta si nu stiu ce sa fac, sa merg la doctor? sau la psiholog? Au trecut trei saptamani de cand au inceput si nu este prima data ( mi s-a mai intamplat cand eram mai mica ).
Exagerez eu? Ma gandesc ca poate nu am nimic si nu vreau ca familia mea sa creada ca fac asta pentru atentie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Da, pari a avea semne ale unei depresii. Pentru linistea ta mergi la medicul de familie si vezi ce zice.

| Deliiiia a răspuns:

Hei, nu ai nimic, e ceva normal si toti tinerii experimenteaza astfel de stari. Poti opta pentru un psiholog, doar asa, ca sa-ti pui ordine in ganduri.

Alte tehnici ce le mai recomand sunt: fa-ti un caiet cu notite in care sa scrii orice gand iti vine in minte, deseneaza, mediteaza prin tehnici de respiratie. Incepe sa devii constienta de monologul tau interior, observa ce fel de ganduri transmite, daca sunt negative invata sa il controlezi si sa te autostimulezi pozitiv. Daca mai ai intrebari ma gasesti pe privat. happy

| KillaNoFilla a răspuns:

E ceva in viata ta ce nu iti convine.Reolva acea problema.
Tot timpul e o solutie.