| szokerobert a întrebat:

Am nevoie de ajutor urgent.
Azi dimineata imi curatam urechile cu bete si urechea din stanga sa infundat si aud foarte incet cu stangul. Nu pot ajunge la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ramina a răspuns:

Incearca sa pui putina apa oxigenata in ureche daca ai (pui putina in capac apoi torni incet) si stai in pat pe partea opusa urechii in care ai pus apa cateva minute ca sa actioneze si sa-ti desfunde urechea si sa nu se scurga apa din ureche.
La mine a functionat cand aveam urechea infundata, daca e dintr-o cauza mai complicata probabil nu va functiona si tot va trebui sa ajungi la medic.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Aveai un dop de cerumen pe care l-ai impins si ti-a blocat canalul auricular. E recomandat sa ajungi la medic cat mai repede, fa cumva sa poti sa ajungi.
Daca vrei sa incerci tratamente pe cont propriu o faci pe riscul tau. Daca nu e un dop si de fapt ai lezat timpanul si ii mai torni si niste apa oxigenata ai dat-o gata...
Multa sanatate.