| Alecso_Alecso_1995 a întrebat:

numele meu e Alex am 23 de ani neîmpliniti, lucrez in Franța de 2 ani de zile. Tata e in Germania și mama lucrează in România și are grija de sora mai mică, întrebarea e de ce am nevoie de ajutorul vostru? Acum 1 și jumătate eram in țara și am decis cu prietena mea sa mergem prin oraș sa ne plimbam încă de când eram in casa am simțit un vârtej in cap un fel de amețeala care nu o pot descrie. Când am ieșit era din ce in ce mai rău, respiram tot mai ciudat și pur și simplu simțeam ca pic din picioare, inima îmi bătea tot mai tare și eram super convins ca o sa leșin, mor etc. Crezusem inițial ca poate am fost deocheat, mi-a trecut pentru câteva minute după iar a început și am plecat la spital, mi s-au pus câteva întrebări, un EKG care a ieșit oke și nu aveau răspuns pentru cele întâmplate. Seara când m-am pus in pat ma tot gândeam dacă ma mai trezesc sau nu. Toate aceste stări au continuat pana in prezent și din ce in ce mai rău. Acum o luna am făcut o alergie la polen (am fost la medic) și citisem pe net despre șocul anafilactic și au urmat alte săptămâni de chin. Mereu sunt atent pe corpul meu dacă simt ca ma doare puțin in piept ca sunt in pragul unui infarct și toate cele. Incep sa am coșmaruri sa visez ca sunt mort și pur și simplu nu ma mai pot concentra la serviciu, mereu sunt agitat, speriat cu gândul dacă voi mai ajunge acasă, dar de unde știu eu ca o sa mor, ce dovada am? Am mare nevoie de ajutorul vostru și câteva sfaturi utile ce as putea face, la psiholog nu am fost căci aici nu am cum și in țara ajung abia in Decembrie... Va mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Atacuri de panica.
Probabil nici medici nu te pot ajuta pentru ca si eu cunosc persoane ce au avut aceasta problema si chiar si iubitul meu si cu toate pastilele si sfaturile medicului nu ia trecut.
Singura posibilitate sa incepi sa le mai diminuezi de inceput este sa nu te mai speri, sa nu mai ai ganduri negre si sa iti alungi fricile.Partea a doua e sa te gandesti daca ai trait pana acum un eveniment traumatizant care sa te marcheze (de la abuz in familie, intre prieteni, accident etc).Iar dupa sa vorbesti cu cineva poate chiar iubita ta despre toate astea sa te descarci.Doar daca vei avea pe cineva langa tine care sa te inteleaga si iubeasca o sa poti sa treci peste.Cineva care sa nu rada de tine si sa fie acolo cand ai nevoie.
Daca medici nu ti-au gasit nimic la vreun organ doar asta poate sa fie explicatia, atacuri de panica.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Freya1):

Analize foarte amănunțite nu am făcut doar ceva superficial dar știu sigur ca toate au început de cântam făcut un lucru care știam ca dăunează citisem pe net toate prostiile.

| Freya1 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Pai poate fara sa vrei ti-ai indus panica.
Incearca sa iti scoti alea din cap ca o sa fie un prim pas.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Freya1):

De doi ani de zile ma chinui așa și 80% e psihic gândire proasta iar restul simptomele fizice dacă era ceva de natura fizica presupun ca pana acum se agrava.

| Freya1 a răspuns (pentru Alecso_Alecso_1995):

Eu sufar de anxietate sociala si asta se manifesta ciudat in anumite situati poate cauti pe internet si vezi.
Dar prietenul meu a avut si anxietate si atacuri de panica atunci cand l-am cunoscut dar ia-u mai trecut de cand e cu mine.Medici nu i-au facut altceva decat sa il indoape de pastile ce il adormeau si altceva nimic.Nu a avut pe nimeni sa il ajute decat pe fratele lui cu care muncea si apoi pe mine.

| Alecso_Alecso_1995 explică (pentru Freya1):

Este foarte greu adevărat e și mai greu cand esti singur prin alte tari cum sunt eu, oricum mulțumesc pentru sfaturi rămân dator.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce descrii tu, par a fii atacuri de panica, care apar din cauza fricii care te copleseste.
Atacurile de panica sunt provocate si controlate doar de mintea noastra.
Incearca sa intelegi ca ti le induci singur din cauza acestor sperieturi la care te supui.
Intelege ca nu mori maine, ca esti un barbat sanatos si in putere si nu ai de ce sa faci aceste crize. Ai doar 23 de ani si o viata inainte sa realizezi tot ce vrei.
Fii mai barbat si lasa frica asta de te omoara putin acte putin. Apuca-te de un sport, dupa ce te introci de la munca, sau iesi si alearga in fiecare seara, face bine la minte, rrup si suflet.
Yoga ti-ar fi de mare folos, de asemenea. Ca te invata sa-ti reglezi si sa-ti controlezi respiratia, emotiile si stapanirea.

| alina2k18 a răspuns:

Poti face sedinte psihoterapie si onlinewinking cu terapeuti certificati din RO.
E greu sa traiesti cu senzatiile pe care le ai si ai nevoie de ajutor ca sa treci mai usor peste si in timp sa inveti cum sa scapi de ele.

| mastadont a răspuns:

Probabil ai atacuri de panică. Sau e posibil să fie de la tensiune mare, dacă nu ai o alimentație adecvată este posibil să ai tensiunea ridicată. Dar dacă vrei să fi sigur făți un set de analize complete.