| shadyeminem35 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat! De cateva saptamani au inceput sa imi tremure mainile si sa am spasme musculare si contractii involuntare ale muschilor.Cred ca totul se datoreaza unui stres prelungit, o stare de anxietate pe care am dobandit-o in timpul unei probleme medicale si care mi-a tot provocat griji.Am tot intrat si pe internet sa vad ce boli se potrivesc simptomelor pe care le am si am vazut tot felul de boli grave care m-au panicat si am ajuns sa am spasme musculare si tremuraturi ale membrelor.Am fost si la un consult neurologic si mi s-a prescris calciu si magneb6 si trebuie sa ma prezint din nou peste 2 saptamana(mi s-a spus ca s-ar putea sa fie o probleme legata de stres).Tin sa mentionez ca am 20 de ani si sunt panicat sa nu am vreo boala grava gen scleroza sau altceva.Doresc parerea unui psiholog pentru a putea depasi starea aceasta de neliniste.Este normal sa am aceste probleme din cauza anxietatii?(tin sa precizez ca singurul lucru de care ma tem este moartea si mi-am tot facut astfel de griji).Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai linistit. E doar lipsa de calciu (poate si magneziu). Ar trebui sa iei si vitamina D2 ca sa se fixeze calciul, altfel il iei degeaba. Am trecut si eu prin asa ceva, chiar intepeneam dar cu calciu si LIPSA STRESULUI a trecut.
Si de ce ma rog te temi de moarte?!
1. Odata si odata toti murim, nimeni nu e vesnic.
2 Iata aici niste vorbe ale unor oameni mai destepti ca noi:
-Important e cit de bine traiesti, nu cit de mult. (Seneca)
-Cei fara de minte doresc sa traiasca fiindca se tem de moarte, in loc sa se teama de batrinete (Democrit)
-Nu moartea e jalnica, ci drumul spre ea. (Quintilianus)
Mai bine gindeste-te la CALITATEA vietii tale. Ai deja 20 de ani si e timpul sa te gindesti serios la viitorul tau.
Sanatate! Si nu fi stresat.

| shadyeminem35 explică (pentru anonim_4396):

In cat timp au trecut probleme tale pentru ca deja le am de cateva saptamani si ma deranjeaza groaznic si deja sunt pe tratament

| anonim_4396 a răspuns (pentru shadyeminem35):

Scuze, dar ieri aveam err. si nu puteam intra in TPU.
Aceste probleme dureaza in functie de ce lucrezi (inveti), de eforturile depuse si stres. Ce sa spun? de la citeva saptamini, pina la citiva ani...
Nu fi speriat si incearca sa eviti stresul. Ia calciu cu D2 si mai ales stai cit mai mult in soare (chiar pe strada, nu numaidecit plaja) dar cu capul acoperit si restul expus. Si cauta cit mai mult sa stai cu prietenii care sa-ti inteleaga problema si sa te sustina. DAR NU PE NET ci fata in fata, conteaza foarte mult!
Si consuma ceva ce contine cacao (lapte cu cacao, ciocolata, etc.) fiindca asta contine magneziu care relaxeaza muschii.

| shadyeminem35 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult frate pentru sfaturi

4 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

Cel mai bine e sa consulti un psiholog, el te poate ajuta cel mai bine, restul sunt doar niste pareri(nu cred ca ar fi de folos aceste pareri), si ceea ce priveste documentati pe internet parerea mea nu le mai citi iti faci mai mult rau.