| Niculae_Mirela_2003 a întrebat:

Când ai apendicită durerile cauzate sunt in partea dreaptă jos sau în parte stângă jos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de corpul tau!
Eu sunt una din cazurile rare care am nu am avut niciodata dureri in dreapta, doar in stanga si din cauza asta nimeni nu a crezut ca am apendicita, pana nu am ajuns cu dureri f mari in urgenta si atunci au constatat ca-i apentidicita acuta, operandu-ma in urgenta.

Deci, in marea majoritatea cazurilor, durerile la apendicita apar in dreapta jos, la stinghia piciorului, dar sunt si cazuri individuale, cand durerea este perceputa in stanga.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

In dreapta dar și spre centru.

| CuriousStuff a răspuns:

De obicei in dreapta, cum a zis si Gretta, exista cazuri particulare in care apendicele poate sa fie situat in partea stanga (vezi situs inversus) insa e destul de rar.
Hernia poate sa apara oriunde iar durerea nu e semnul patognomonic, ci protruzia continutului abdominal prin peretele abominal. Iar durerea din stanga poate fi data de mai multe afectiuni.

| Clorox a răspuns:

Apendicita-dreapta jos
Hernie-stanga jos

| Dracula89 a răspuns:

Este in partea dreapta jos. In partea stanga jos stiu ca e altceva dar nu-mi amintesc ce,

| anonimg a răspuns (pentru Dracula89):

In stânga este hernie (nu ce-a de disc).