| timidul96 a întrebat:

Cât este normal să stai intr-o zi la calculator. Am auzit ceva de 2ore, dar nu cred că toți stau doar atât?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Si daca nu stai la calculator, tor stai pe telefon, tableta sau la televizor. Toata lumea isi pierde o mare parte din zi privind un ecran, cum spunea cineva, e era tehnologiei. Important e sa nu stai cu ochii forte aproape de acel ecran si sa iei pauze, adica sa iti fizexi privirea in alta parte pentru cateva secunde/minute sau si mai bine sa iesi putin sa te plimbi in aer liber.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cat mai putin ar fi cat mai bine. dar na, suntem in epoca tehlologiei, multi isi castiga paine stand in fata calculatorului... eu stau si 14 ore

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In primul rand, nu exista normal in asa ceva laughing e normal sa mananci? Cat e normal sa mananci?
Asta ar fi o intrebare normala.

Oricum, trecand peste asta, cum fiecare a banuit despre ce vrei sa zici (scuze pentru observatie), ar fi normal sa stai cat mai putin. Hai sa zic nu trebuie sa stai peste 3 ore. Dar nu e scris nicaieri asta. Daca faci pauze poti sta si mai mult.
Gandeate-te ca lumea care lucreaza in IT (cum sunt eu) petrec aproape 8 ore in fata PC-ului. Doar daca ar afecta asta sanatatea intr-un mod grav, lumea nu ar mai sta (chiar si pe bani).
In functie de sanatate pot spune ca sunt persoane care stau o viata pe PC si nu au nimic.
Ideea e mai mult ca te oboseste. Poti sta mult, dar sa faci pauze dese. Sa te misti. Asta conteaza de fapt. Nu prea face referire la ochi cand se refera "specialistii" la statul in fata PC, ci mai mult la faptul ca stai si atat. Nu pui corpul in miscare.

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de fiecare, tu stii la cat timp obosesti de la stat pe pc, incearca sa stai mai putin.

| PainTech a răspuns:

Da, timpul recomandat este de 2 ore.

| Yurisa a răspuns:

Abia joci doua meciuri de lol in doua ore laughing
Daca stai toata ziua, nu stai in continuu. Mai mananci ceva mai uzi o floare laughing

| timidul96 explică (pentru Yurisa):

Exact laughing si dacă prinzi 2 meciuri care trec de o ora, e nasol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sta nimeni atat de putin da asta nu inseamna ca e normal.
2 ore ar fi super, si alea mai spre dimineata

| Doja a răspuns:

Important este sa te ridici de pe scaun periodic, sa misti capul, gatul, mijlocul si sa faci ceva sport (pentru spate mai ales).

Statul la calculator e necesar acum, problema este ca iti slabeste muschii cefei, lombari (spate jos), te cocoseaza, si iti leneveste muschii ochiului care se ocupa cu focalizarea (deoarece te uiti in punct fix la aceeasi distanta f mult timp).

Trebuie sa compensezi toate astea sau ceva va pocni.

| NakGeorge a răspuns:

Cat mai putin. Si daca se poate, cand esti la calculator sa eviti jocurile si alte pierderi de timp de genul asta.