| RamonaMn a întrebat:

Cat timp ar fi corect sa mestecam o guma bineinteles fara ca "chestiile rele" big grin sa ajunga in corpul nostru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Guma de mestecat este nesanatoasa din momentul in care o bagi in gura. efectul ala cu pH-ul este singurul benefic si poate fi echivalat prin mancarea unui mar.

3 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Ce chestii rele? dextroza, maltodextroza si alte minunatii? Pai, deloc. De cand se dizolva in saliva, le inghiti si gata. Mestec-o pana isi pierde gustul, adica toate chimicalele si adunc-o. Doar pentru gust se mesteca, nu?

| cely a răspuns:

BINE AR FI SA NU MAI MESTECI.NU E ASA PLACUT SA VEZI PE CINEVA MESTECAND.

Janina
| Janina a răspuns:

15 minute