| OstachiAndrada1978 a întrebat:

Cum pot slabi fara diete drastice? Cam cate kg ar trebui sa aive o persoana la 11 ani si la 1, 47 m inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 46, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| Freya1 a răspuns:

Nu mananci seara tarziu faci cate un pic de miscare nu mananci multe prajeli eu unu nu tare mananc carne mai mult legume si piept de pui.eu uneori mananc doar o data pe zi dar nu e exemplu bun.la 11 ani ar trebui sa ai 40 de kg eu am 19 si am 50 sau 55 cam asa

| PedoBarbie a răspuns:

36-48kg conform înălţimii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu sport slabesti...Dar usor ..nu manca la masa peste 500 calorii...da si pentru 1, 47 si 11 ani = 45, 46 kg

| Madayna a răspuns:

Ideal ar fi sa ai in jur de 45 kg

| Ihvnnm a răspuns:

Este prea devreme pentru a tine o dieta. Nu iti face bine la varsta asta. Mai bine ai incerca sa ai un stil de viata sanatos: sa mananci bine dimineata si la pranz si seara sa nu mananci dupa ora 6 sau 7. Incearca sa reduci alimentele care contin multe grasimi. Mananca multe fructe si legume proaspete. Eu am observat la mine ca si reducerea consumului de dulciuri si in special de ciocolata m-a ajutat. Este de asemenea foarte important sa nu mananci intre mese. Bea multa apa si fa sport. Dincolo de toate, aceste lucruri te vor ajuta sa slabesti incet, dar sanatos. Nu este bine sa slabesti cateva kilograme in cateva zile. Sper ca te-am putut ajuta! Succes happy

| Snowstormm a răspuns:

Sportul este cel mai important factor. In rest trebuie doar sa nu mananci tampenii(multe dulciuri, mc, kfc etc).

| OstachiAndrada1978 explică (pentru Snowstormm):

Nu mananc de la kfc sau mc nu mananc fast food-uri deloc. Dar mananc foarte multe dulciuri

| OstachiAndrada1978 explică:

Acum am 12 ani si 1, 50 m inaltime. Cam cate kg ar trebui sa am?