| Hammurabi a întrebat:

Cum se manifestă anxietatea?
Cei care ați suferit sau suferiți de așa ceva, care sunt simptomele sau manifestările anxietății? Cum vă afectează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Personal se manifesta ca un gol in stomac, nod in gat si dorinta foarte puternica de a vomita. Aveam in liceu cand aveam ore cu un anumit profesor, si inca apare cand trebuie sa le spun lucruri neplacute sau vesti proaste oamenilor la care tin.

| Wr3nch a răspuns (pentru Wr3nch):

Dorinta e un pic sec, pur si simplu ma inecam la 2-3 minute dupa ce ma trezeam si trebuia sa fug la baie, si ratam 10 minute de existenta scuipand acid.

| Lioana a răspuns:

Anxietatea e o stare de neliniște, de încordare fata de toate ocaziile din viata ta in care trebuie sa vorbesti sau sa faci ceva.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Fie că este vorba de depresie,de anxietate, stres, fobie, teamă, frică toți acești termeni au în comun un singur lucru și anume că de această "boală", de această stare de neliniște se fac vinovați oamenii din jurul tău.Acum bineînțeles că sunt unii care exagerează, aiurează, dar și ei susțin că suferă de "bolile" de mai sus, însă la ei este nevoie de "amenajări la mansardă". Faza este că omul dintotdeauna a căutat sau inventat motiv, sau pe cine să arunce vina.Doar cel în cauză era perfect și normal,restul erau "stricați". Contează foarte mult și oamenii cu care te însoțești de-a lungul vieții,căci ne schimbăm starea,felul de-a fii în funcție de cei cu care interacționăm. Când trăiești într-un mediu în care predomină violența,agresivitatea fizică,limbaj cu injurii,alcool, droguri, etc., acea persoană ori devine și ea la fel, ori se îndepărtează de asemenea situații, ori o iei razna. Oricum prin ce-a trecut omenirea în ultima peroadă nu ar trebui să ne mai mire nimic și unii susțin că cică înainte eram normali.Viața este așa de frumoasă însă prea scurtă și omul a demonstrat că poate fi fie un "virus" fie un "antidot" pentru semenii săi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E diferenta, multi incurca anxietatea cu depresia, toti avem anxietate mai rar sau mai des

| EcceHomo a răspuns:

Pe mine mă apucă așa o stare de neliniște, teamă, spaimă chiar, când ma gândesc că nu va avea cine să îmi plătească pensia la bătrânețe. Că, de fapt, asta e anxietatea, frică de ce va să vină.
Uneori simt și lacrimi care dau să țâșnească din ochi-mi albaștri ca marea. Noroc că am descoperit crama Stirbey, îmi mai ia din anxietate.

| LonelyGuy07 a răspuns:

Subscriu la spusele lui Stripper ba mai mult decat atat am o senzatie ca imi astept moartea

| StripperRaoul a răspuns (pentru LonelyGuy07):

Ii anxietatea da asa ii

| StripperRaoul a răspuns:

Ii naspa n ai chef de oameni n ai chef sa vb cu nimeni sa faci nimic esti asa ca o leguma iti trebuie sa stai tu cu tine in pat sa te uiti la tv. la mine asa era nici sa merg cu bicicleta nu aveam chef adica am iesit da era asa nu stiu cum sa zic fara chef. t simti trist deprimat fara motiv eu am am mers la doctor la
Psihiatrie si am luat chiar pastile si sa stii ca ii bine sunt pastile pentru asa ceva seroxat le zice numa daca te rogi de una de la faracie sa-ti dea ca sunt cu prescriptie medicala. nu patesti nimic de la ele cam dupa 2 -3 sap se simte efectu.

| floresdemayo a răspuns (pentru StripperRaoul):

Și eu mi-am pus intrebarile acestea, Hammurabi...

@stripperraoul

Care e diferența dintre anxietate și depresie? Ce simptome are una in plus, ori in minus, față de cealaltă? Unii zic că depresia e o stare de tristete continuă, care se intinde pe luni/ ani. Ce ai descris tu mai sus par mai degraba simptomele depresiei... Si atunci care e diferența? Par a fi unul si acelasi lucru, dar cu denumiri diferite.

Eu habar nu am... happy

| Wr3nch a răspuns (pentru floresdemayo):

Anxietatea e de obicei ocazionala. Ti-e groaza sa ii spui cuiva de o nota proasta, nu vrei sa faci x desi stii ca trebuie, etc. Dar nu esti anxios tot timpul. In schimb la depresie esti complet apatic, intr-una, de cand te trezesti pana te culci. Nimic nu are farmec, si orice ai face nu te poti simti vesel.

| Hammurabi explică (pentru floresdemayo):

Din ce am studiat și citit până acum, am înțeles că e o diferență între anxietate și depresie.
Se pare că anxietatea se manifestă ca o stare tensionată de frică inexplicabilă permanentă. E exact ceea ce văd eu la vărul meu.
Și eu am crezut inițial că e vorba de depresie. Dar nu e.
El nu e trist, apatic, fără chef sau ceva de genul ăsta.
E speriat, e tensionat, nervos, are reacții aiurea. Încuie toate ușile, inclusiv ușa de la dormitorul lui. Nu mai vrea să se vadă/să se întâlnească cu nimeni de frica Covidului. Nu mai suportă să-i spună nimeni nimic, sau să-i dea vreun sfat sau vreo idee. Permanent spune că vrea să fie lăsat în pace.
Chestii de genul ăsta.

| StripperRaoul a răspuns (pentru floresdemayo):

Anxietatea o stare aia naspa de eu am numit o asa pentru mine stare de 'nechef ' chef de nimic nu stiu cum sa zic mai clar. ui azi de ex ma simteam in starea aia si am mers la sala bine nu era asa avansata gen de la 1 la 10 cam 4 5 si acolo mi-am pus muzica ca de obicei si nu eram focusat pe oameni eram asa putin agitat nici macar bucile fetelor nu mi atrageau atentia ii si greu sa explici. facand exercitii m-am linistit probabil corpul sau creierul sa focusat pe ce fac habar n am dar mi am revenit adica ma puteam uita la tine asa 5 secunde linistit dar inainte nu la mine asa ii anxietatea mai usoara. ca de intri in aia hard in afar de 4 pereti nu mai vrei nici sala nici nimic. eu ma uitam la filme adica siteuri xxx sa vad cum reactionez daca imi distrag atentia cu astea. vezi de treaba ma uitam ca la desene cand inchideam eram la loc iar. asta a fost in trecut dar cu sala de astazi. iar depresia seamana cu anxietatea doar ca acolo esti satul de viata de tine te simti vinovat te gandesti la sinucidere la moarte etc semana intre ele. eu nu ma gandeam la moarte sau aa fac ceva pur si simplu nu aveam chef de nimic. de aia am reusit sa vad diferenta. aa plus atacuri de panica oho de alea am uitat. prefer anxietate decat atac chiar daca dureaza cica, cam 10 min. ciudata asa-i happy

Răspuns utilizator avertizat
| alinatwice a răspuns:

Anxietatea se manifestă prin anus și Pulifricarea zonei metropolitane trebuie să iti bagi cuburi de gheață în anus și iti revii