| yym a întrebat:

Dar am observat că mai mult mă apuca acele zvâcnituri când mă scarpin in interiorul urechilor, mai mult în cea dreaptă. Iar în ultimele luni mă mănâncă foarte rău, dar nu le pot atinge, deoarece încep acele zvâcnituri. Și am un cerumen fantastic. Mă gândesc să nu fie vreo infecție, deoarece din vara nu scap. Mă lasă 1-2 săptămâni, mă iau și mă lasă din senin. Cu fix o săptămână înainte de a veni acele zvâcnituri, in iulie, am avut pe mâini că niște arsuri, roșii, mă dureau, de acolo de unde se ia sânge. Ca o micoza. Am scăpat cu alifie cu galbenele și propolis, Bephanten, Aloe Vera. Mă și ardeau, usturau. Mai menționez că acele zvâcnituri le simt și în spatele urechii, mai jos, spre timpan. Când totul revine la normal, avea presiune dispare și simt cum se răcește acel loc și cum îmi țiuie urechea dreapta, așa știu că este totul bine. Uneori o mai simt și înfundată. In jos in ureche, la timpan, că mă strânge. Ce poate sa fie? Deoarece nu mai scap de aceasta problema, nimeni nu știe ce am, toți dau din umeri. Mă trimit de la unul la altul. Uneori, mai cedează la Diclofenac Forte și Algocalmin. Un sfat, orice, mă poate ajuta! Sper sa scap de acestea și să îmi pot reveni la normal, sa îmi pun dopurile din nou! Va mulțumesc
anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind despre ce dopuri este vorba? De urechi sau căsti? Numai folosii căstile care introduc in urechi, cauta alt tip de căsti cum erau pe vremuri la walkman, acelea care se puneau pe cap, ai fost la medicul ORL? Daca te a consultat trebuia sa ti scoata ceara acel dop de cerumen din ureche si sa-ti dea tratament, acustivum spray si antibiotic in general se da nurofen, daca nu ai fost la medic, trebuie sa mergi, nu lua singur/ă tratament fara recomandarea specialistului or-list, esti fată? Ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

Tinitus ai dacă îți țiuie urechea.La ORL trebuie sa mergi sa îți faca spălători auriculare, sa scapi de dopurile de cerumen,după ce vai scapa e posibil sa nu mai ai probleme cu acele zvâcnituri,sau cel puțin vei scăpa de acele mâncărimi. Sunt la farmacii spray-uri speciale care poate ajuta sa scapi de acele dopuri,dar eu recomand sa faci spălători la un medic orelist profesional,sa vezi dacă problemele vor mai persista, dacă vor mai persista înseamnă că ai tinitus, și ca va trebui sa te obișnuiești cu acel tiuit și alte sunete specifice tinitus'ului, căci pentru asa ceva se da la toți același tratament; tratament standart.probabil te întrebi de ce nu se da tratament potrivit tinitus'ului? Pai,pentru ca, tinitus nu este o afectiune, este un simptom a unei afecțiuni, asa ca, drept si prin urmare nu exista tratament pentru tinitus.Sunt cazuri rare când unii au scăpat, dar odată ce devine cronic, nu mai ai ce sa faci. Dacă tiuitul este continuu, se numește tinitus permanent, dacă dispare și tot revine este intermitent și daca tiuitul se muta de la o ureche la alta este bilateral. Deci, sfatul meu este sa te duci la un cabinet ORL și sa îți faci spălături auriculare.