| Andreea1095 a întrebat:

De ce când am 46 de kg mă simt bine în corpul meu dar când am 47 deja devin obsedata sa slăbesc kilogramul ăla deși sunt conștientă ca un kg în minus sau plus nu se observa așa tare (am 1, 62m și momentan 47 kg fix)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Esti obsedata, fiindca nu stii sa calculezi tongue
Daca ai 46 kg si mananci intr-o zi 1 kg + bei sanatos 2 l de apa, atunci totalul este de 49 kg.
Dupa ce iti faci treburile mari si mici, le elimini (inclusiv prin transpiratie), deci revii la 46 kg.

Daca insa te cantaresti dupa ce ai mancat si baut, atunci dupa eliminarea lor vei avea... 43 kg!

Deci, inseamna ca te poti stresa mereu, daca deja bei 1 litru de apa.
Dar te poti stresa si mai mult daca ai doar 43, ceea ce este deja caz medical (anxietate)!

Greutatea ta normala trebuie sa fie intre 49 kg si 62 kg, ideal 55 kg.
Tu deja esti in categoria "subnutrita", cu 9 kg mai PUTIN decat greutatea ideala calculata!

Ai grija cand bate tare vantul, sa nu te ia!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E ceva mintal chestia asta, acel 1kg poate fi apa nu mereu grasimii, asa ca nu exagera plus ca cantarele nu sunt exacte sa stii asta

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca ai o problema psihica, care este bine sa ti-o controlezi, pentru ca te poti imbolnavii grav.
Nu-ti fa probleme, pentru ca esti oricum sub limita normalului, adica ar trebui sa ai 52kg!

| iStarGaming a răspuns:

Nu ai probleme, daca zici ca ai 1, 62 trebuie sa ai cu 10 mai putine, de exemplu: am 1, 72, eu trebuie sa am 62 kg, tu normal trebuie sa ai 52 kg, nu esti grasa.