| MadRaven a întrebat:

De vreo 3 zile amețesc foarte des. Nu leșin, dar parcă totul încetinește și mi se înmoaie toți mușchii. Momentan nu mi s-a întâmplat să cad din picioare pentru că îmi dau seama la timp că amețesc și mă sprijin de ceva. De asemenea încep să respir mai greu când se întâmplă asta.
Prima dată am pățit asta alaltăieri spre seară, când stăteam în picioare și vorbeam cu cineva apoi brusc am început "să o iau la vale" și m-am oprit în dulap. Ieri mi s-a întâmplat de vreo 4 ori, și în picioare și stând pe scaun și continui să pățesc la fel.
Precizez că am avut și spasme musculare ba la buza de sus, ba la braț care au debutat o dată cu starea asta de amețeală. La un moment dat când am amețit simțeam cum mi se contractă mușchii abdomenului.
Nu știu dacă are vreo relevanță, dar menstruația a întârziat deja mai mult de două săptămâni și încă nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Se poate sa fie si pe fond psihic.
Mananci bine si dormi cum si cat trebuie?

| MadRaven explică (pentru Bondarel99):

Da, mănânc și dorm minim 7 ore, de obicei 8-9

| gogu220 a răspuns:

De ce nu spui că eşti măritată? Că după cum povesteşti peste câteva luni o să ai nevoie de naş. Eu unu mă ofer.

| Davinna a răspuns:

Daca ai si spasme musculare probabil nivelul Calciului din sange e scazut si probabil daca ai si o tensiune mai mica se produce senzatia de lesin.

| MadRaven explică (pentru Davinna):

La ultimele analize calciul era sub control, si am tinut recent si o cură de 10 zile timp de 3 luni cu calciu. Nu cred că are cum să fie de la asta...

| Davinna a răspuns (pentru MadRaven):

Pot fi mai multe cauze : O tensiune arteriala scazuta, glicemia scazuta, anemie, nivelul Mg-ului scazut.Doar printr-o evaluare medicala si analize poti elimina cauzele.