| anonim_4396 a întrebat:

Deoarece nu vreau sa dau bani la psiholog, poate cine stie un simplu comentariu de aici de pe TPU ma poate vindeca psihic. M-am nascut intr-o familie mare cu inca 3 frati si 2 surori toti mai mari, eu fiind cel mai mic. Am fost extrem de sarac, tocmai pentru ca fiind familie mare si parinti lucrand pe salarii mici, tipic Romaniei. Sarac fiind mi-am dorit foarte multe si am sperat ca voi ajunge adult si imi voi gasi un job si imi voi trai viata macar decent. Dar ce sa vezi, am ajuns la varsta de 22 ani si lucrez pe un amarat de salariu de 1.400 lei plus niste amarate de tichete de masa, sunt extrem de frustrat zilnic si am devenit foarte anti-social. Nu credeam ca viata va fi chiar atat de grea si de nasoala. Banii pe care ii castig nu imi ajung nici macar 2 saptamani. Am avut si alte job-uri la fel de prost platite. Lucrez 8 ore luni-vineri si uneori chiar si sambata tot 8 ore. Nu vreau sa plec din tara, deoarece nu stiu decat putina engleza, si am auzit ca fiind roman in alta tara esti tratat exact ca un sclav. Ma gandesc zilnic la sinucidere, am incercat o data si a fost urat, am ajuns la spital. Daca ma poate ajuta cineva de pe acest site o sa ii multumesc din suflet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pune mana, invata o meserie, devino foarte bun in ea si vei castiga foarte mult. Si eu am fost copil sarac, mancam toata iarna mancare de cartofi cu paine si numai la craciun gustam carne, purtam ghetele pana mi se invineteau degetele de ce stramte imi erau si apoi, cand nu a mai crescut piciorul, le purtam pana aveau gauri in talpi mai mari ca o moneda de 50 de bani (la puneam in fiecare dimineata bucati de plastic si carton in talpa. Am avut, tot liceu, doua fuste (una de iarna si una de vara) cu care am mers si la scoala si in afara ei. Apoi, toata facultatea aveam o singura pereche de blugi (3 in 6 ani) pe care o spalam sambata seara, o uscam duminica si o purtam toata saptamana. Ce am facut eu? Am invatat foarte bine engleza (singura, al biblioteca, ca la scoala nu am prea facut). De la 16 ani am inceput sa traduc acasa, scriind de mana traducerea. Am avut mereu bursa la liceu si la facultate. Am facut, la un moment dat noaptea curatenie in birouri. Ideea e ca m-am tinut mereu de invatatura, am tras mereu foarte mult sa fiu cea mai buna si am devenit expert intr-un domeniu. Asa ca acum am un job bun, sunt cautata, respectata si am siguranta zilei de maine. Poti si tu, trebuie doar sa vrei. Succes!

| GdX a răspuns:

Si eu ca inginer cu 5 ani experienta lucrez pe 3300 si mor de nervi. Dar invat sperand cla un salariu mai bun. Trebuie sa muncesti mult ai sa nu te lasi doborat de frustrari pentru ca o data instalata frustrarea e greu sa mai avansezi.

| Donsavas a răspuns:

În primul rând, sa ne intelegem. Din punct de vedere medical, sufletul nu exista. Mori si constiinta ta dispare pentru totdeauna. Nu e cea mai buna idee. Oricum vei muri cândva. Sa lucrezi la amanet nu e asa nasol. Pe șantier da. Tu esti bine spre deosebire de altii. Da, nu iei 2000 euro ca unul ce lucrează în construcții însă stai la temperaturi normale si in curățenie, la lucru, în siguranta. Iei 1.400 astăzi. Nu se știe ce job uri mai apar sau cum cresc salariile. Cel puțin nu ai minimul pe economie, de 1000 lei..ba chiar mai mult! De ai fi mai econom si cred ca NU Esti,ca majoritatea din tara,ai avea mai mult. Gândește te de fiecare dată de unde ai putea economisi si ce nevoi ai cu adevărat cat si ce te intereseaza in viata asta sa trăiești, dar începe cu lucruri mici, intotdeauna!
Data viitoare când mai esti in depresie, mergi la un psihiatru. E păcat că pentru o stare trecătoare sa faci ceva ce nu mai poti întoarce inapoi, nu mai poti controla. Nu cred ca înțelegi ce înseamnă să ajungi in ghiarele morții...sa te prindă si sa nu te mai poată salva nimeni, sa dispari si... Nu ti doresc. Nu se cunoaște mai nimic despre moarte cu adevărat. Nu ti doresc sa o cunosti.

| StefanDrg a răspuns (pentru Donsavas):

Tipic romanilor. Sa te multumesti ca nu ai mai putin. Bai omule, eu nu am ales sa ma nasc. Daca mi se punea intrebarea " Vrei sa te nasti? " si mi s-ar fi prezentat lumea asta, cu siguranta as fi spus nu. Eu nu mai vreau sa traiesc sa ajung acasa obosit atat mental cat si psihic, si sa fiu un sarac amarat, daca ma duc pe strada si controlez un cersetor, o sa observ uimit ca are mai multi bani decat mine. E strigator la cer sa muncesti ca un sclav pe nimic. De ce nimeni nu zice nimic? Ma simt ca un intrus in lumea asta. Ma intelegi sau vorbesc singur?

| StefanDrg a răspuns (pentru StefanDrg):

Atat mental cat si fizic. Trebuia sa zic. Scuze

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te pot ajuta in toate privintele dar hai sa iti spun eu cateva:
Daca stii unde sa te duci in strainatate nu esti tratat ca un sclav. (matusa mea a venit din strainatate cu un salariu de 5700 de euro(a lucrat 3 luni la camp), era o munca destul de grea dar era respecatata si si-a primit fiecare banut. Sa mai spun ca are 40 si ceva de ani si nu stie o boaba de engleza?
Daca stai in casa si nu te interesezi, nu cauti si nu vorbesti nu iti vine nimeni la poarta cu un salariu de 3000 lei pe luna.Asta e realitatea.
Totul se poate, la orice varsta, nu te da repede batut. Gandeste-te bine la ce am spus!

| Catalina990099 a răspuns:

Termina cu prostiile astea. Majoritate românilor muncesc pe salariul asta, în zona mea chiar si mai mic 1100-1200. Asta este viata in Romania. Trebuie să te obișnuiești cu asta. Dacă am gândi toti asa ce ar mai fi? Încearcă să mai economisești si tu cat de cat. Lasă nervii ca nu te ajuta la nimic. Cauta conversații in timpul liber, sa iesi sa te plimbi sa cunosti pe cineva, poate si o relație ( in 2 totul e mai usor).Sa te îndrăgostești( sa vezi ca atunci nu te mai gândesti tu la lucrurile astea). Te rog, nu te mai gandi la prostii din astea, sa iti iasa din cap. Tu iti dai seama cata suferinta vei provoca in jurul tau?!?
Ai putina răbdare și schimba gândirea.
?

| Anemona2020 a răspuns:

Eu zic ca mai bine mergi la un psiholog. Chiar daca dai niste bani.

| 1Marinn1111 a răspuns:

Ai doar 22 de ani toata viata e înainte ai timp sa crești d.p.d.v al carierei, La început toata lumea pleca de jos. De ce nu gândești altfel lucrurile, Dacă nu esti multumit de locul de munca sau de banii încearcă să te reprofilezi eu stiu gândește te ce ti ar place tie sa faci, De ce nu sa faci un curs de frizer. Intereseaza te la prieteni sau la altul oameni dacă stiu alt loc de munca mai avantajos. Gândește te care lucruri frumoase sunt pe lumea asta intr o zi vei gasi sufletul pereche, ( Dacă nu l ai găsit deja ), veti forma o familie, O sa luptati impreuna pentru o viață mai bună și pentru a oferi copiilor vostri ceea ce voua va lipsit cândva. Stai linistit nu se rezumă totul la bani si la locul de munca, esti tanar esti la început de drum toata lumea porneste de jos, cu timpul cu siguranta vei gasi ceva mai bun trebuie doar sa vrei, Sa iti doresti si totul se va întâmpla. Răbdare multă si mult succes.

| StefanDrg a răspuns (pentru 1Marinn1111):

Nu am gasit sufletul pereche, deoarece am fost mereu nervos si anti-social iti dai seama ca nu am avut nici iubita. Nu imi doresc familie, vreau doar sa traiesc decent, sa imi pot permite sa calatoresc undeva in concediu, sau macar sa mananc bine zi de zi si sa fiu linistit. Cum oare sa traiesc eu in lumea asta cand lucrez zilnic si nici de mancare nu imi ajung banii? Cum naiba sa mai supravietuiesc? Mai bine mor si aia e

| 1Marinn1111 a răspuns:

Trebuie să si răbdare o sa vina vremea cand o sa ai un alt loc de munca poate unde va fi un program mai bun un salariu suficient, O sa poti călători dar trebuie să ai putina răbdare și fi cu moralul sus, demonstreaza-ti tie ca se poate mai bine de atat. Eu cred ca totul se va rezolva cu calitate si răbdare ai incredere in tine ca poti mai mult si ca vei reusi.

| KLLO a răspuns:

Poti sa pleci in Germania nu se cere cunostinte de limba germana la unele posturi, cauta prin ANOFM si sigur gasesti.