| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca (,) consumul mare de apa ajuta la slabire si detoxifiere? happy daca sa zicem ma apuc sa beau 2L de apa /zi dupa o perioada in care beam maxim 500 mL / zi (mda.) pot chiar sa slabesc mai bine? sau e posibilitatea sa ma umflu? :-s (nu mananc sarat, decat foarte putin, foarte rar.) multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Intra pe http://www.mypyramid.gov/ pentru sfaturi in privinta dietei. Si aici o sa vezi ca iti recomanda sa bei 2. 5-3 l apa. Poate ar fi bine acum, ca tot ii anotimpul, sa mananci 4-5 kg lebenita (pepene verde, harbuz sau cum ii mai zice), contine muuuulta apa si in acelasi timp este diuretic, ceea ce va ajuta sa eviti ceea ce ziceai (sa te umfli). :)
In plus, lebenita da jos burta.

| traficanta a răspuns:

Nu patesti nimic, eu beau si 4 l de apa pe zi si nu patesc nimic.Intr-adevar apa e foarte buna in curele de slabire si in cele de detoxifiere. E bine sa bei dimineata multa pe stomacul gol daca vrei sa slabesti happy Eu asa am reusit.

| AuraaaaLeganatuuuu14072003 a răspuns (pentru traficanta):

Păi și pe parcursul zilei mâncai ceva? Sau.

| ATHOS a răspuns:

E foarte bine sa consumi 2 l de apa pe zi. In ceea ce priveste partea de slabire doar un regim caloric extrem da bine calculat te va ajuta.
Pe internet vei gasi cantitatea de calorii pentru fiecare aliment. Pregateste-ti regimul, respecta-l cu strictete si vei avea rezultate foarte bune!
Iti doresc succes!

| inginer a răspuns:

NU te umfli. Si ar trebui sa bei min. 1, 5 l de apa zi tot timpul. Eu daca nu beau atat, ma ingras si slabesc la loc daca beau mai multa apa.

| ChristinaO a răspuns:

Din cate stiu eu, da, ajuta.stiam pe cineva care a inceput asa o "cura" cu apa si chiar a reusit sa slabeasca.am incercat si eu si am dat jos 5 kilograme, insa eu am redus putin si portiile de mancare. oricum, nu pierzi nimic daca incerci, mai ales ca apa nu poate rau, si 500 ml de apa pe zi e chiar putin.ar trebui sa bei mai multa(poti sa mai bei si cate o berelaughing )

| Zara_8585 a răspuns:

Da, este advearat numai ca acei 2 L nu se beau toti de-odata pentru ca exista riscul ca dupa aceea sa fii o fantana arteziana de.transpiratiehappy
Fac voley iar profesorul meu mi-a spus toate lucrurile

| Alexandra_7209 a răspuns:

Eu stiu ca apa plata cu lamaie te ajuta sa slabesti, pentru ca lamaia arde grasimile

| PeAcE a răspuns:

Pai daca vrei sa slabesti, apa cat mai multa consumata are un rol destul de important in dieta, dar nu cred ca daca mananci chiar orice si la orice ora si fara nici un pic de sport, poti slabi!

| antioxidanti a răspuns:

Da,consumul de 8-10 cesti pe zi de apa ajuta la detoxifiere. E necesar dar nu si suficient. Uite aici un articol despre detoxifiere http://www.e-antioxidanti.ro/ShowArticle.aspx?ID=79