| Bikerul a întrebat:

Este vreun fel de tratament pentru vindecarea suflului sistolic la inima? Nu de alta, dar nu as vrea sa ajung la operatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Suflul sistolic la copii si adolescenti are la baza o dezvoltare insuficuienta a valvelor cardiace. De obicei dispare pana la varsta adulta. Extrem de rar se opereaza, poate un pacient din 300.000.
Ca sa favorizezi disparitia lui fa sport (nu de performanta, de placere, fara excese), mananca sanatos, evita complet fumatul (activ sau pasiv).

| Bikerul explică (pentru Brigaela):

Are ceva daca vapez de placere?

| Brigaela a răspuns (pentru Bikerul):

E nesanatos, mai ales in situatia ta. Daca vapezi 1-2 luni, in scopul de a te lasa de fumat, e ok, dar sub nici o forma nu prelungi intervalul peste 60 de zile.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Sunt produse naturale 100% care te pot ajuta pentru problemele tale: https://www.comenziforever.ro/......argi-ID390 Trebuie să faci mișcare în aer liber, să nu mai vapezi.