supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Exagerez daca mananc usturoi zilnic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Da si nu.
Da - iti miroase gura toata ziua a usturoi. happy
Nu - e o planta minune, are zeci de indicatii pentru nenumarate boli.

| supadeceapa explică (pentru cristi202):

Mie nu-mi miroase, cred ca sunt imună.

| cristi202 a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai atunci maninca, nu te opri!

| baru a răspuns:

Da.

| RAY a răspuns:

Doar sa nu mânci cand ne intalnim in rest manca zilnic e sanatos

| SilentRain a răspuns:

Dap'manca mai rar la 2-3 zile

| gabicoo a răspuns:

Nu! E chiar sanatos.
Dar ai mare grija sa nu fie din ăla adus din China ca e extrem de toxic.

| Raducons a răspuns:

Nu exagerezi, este chiar bine, Depinde si ce usturoi mananci mai tare sau mai slab, conteaza.

| supadeceapa explică (pentru Raducons):

Destul de tare.

| RAY a răspuns (pentru supadeceapa):

Totul are o limita nu manci un kg si un catel de usturoi pe zi

| supadeceapa explică (pentru RAY):

Mananc un kg doar cand fac supadeusturoi.

Mananc 1-2 catei in fiecare seara.

| supadeceapa explică (pentru supadeceapa):

+ bag cativa catei si in mancare gatita, dar nu se simt.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Speram să mănânci ceapă, dar e în regulă și usturoi, frate.

| Aurora99 a răspuns:

Usturoiul are foarre multe proprietati benefice si in special, prajit, intareste imunitatea, printre multe alte beneficii

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Aurora99):

Prin prelucrare termica dispar principiile de baza care ajuta la cresterea imunitatii; dar asta se invata doar la "facultatea de agronave si dansuri de societate".winking laughing laughing laughing

| Uvox a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Exact. Alicina se distruge la căldură.
În rest, e chiar benefic consumul regulat de usturoi.

| Aurora99 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ascultati,nu sunteti nici primul si nici ultimul om care raspunde in felul acesta.Pentru demonstrarea capacitatii dumneavoastra superiorare din punct de vedere intelectual, v-as recomanda sa evitati "misto-urile". Este un site social, unde fiecare are dreptul sa comenteze, indiferent de profesia sau specializarea acestuia.Era suficient sa imi explicati din punct de vedere stiintific al prelucrarii termice.Multumesc,o zi buna!