| sasa1sasa1sasa1 a întrebat:

Examen urina. Eritrocitele mult crescute.
Sumar urina: eritrocite 250 (normal 0-5)
Sediment urina: 82.9 (normal 0-22, 7)
La recoltare, urina era limpede.
E posibila o incurcatura? Laboratorul este al unui spital privat, scump.
Daca nu, cit de grav e asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai nici un argument care sa sugereze ca ar fi o incurcatura. Limita acceptata de la care prezenta eritrocitelor in urina poate fi vazuta cu ochiul liber este de cam 1500/ml, asadar cu siguranta nu ai cum sa vezi ceva la 250. Ceea ce ai tu se numeste hematurie microscopica. Poate fi determinata de un calcul (o piatra), o infectie, o tumora, un traumatism. Trebuie sa mergi cu rezultatul analizei la medicul care ti-a recomandat-o.

| sasa1sasa1sasa1 explică (pentru Brigaela):

Hmmm, argumentul ar fi ca tocmai atunci li s-a blocat imprimanta la receptie si asistentele au dus doua etichete mai tirziu, dupa ce am plecat. La ecografie nu s-a vazut nici piatra, nici nisip. Ramine infectia. Am re-programare la medicul urolog numai ca e... peste 6 saptamini. Asta e acum in medicina, trebuie sa-ti programezi boala cind au medicii liber.

| Brigaela a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Nu ai scris partea cu imprimanta, ai scris doar ca sunt multe hematii in urina, desi era limpede si eu ti-am zis ca era logic sa fie limpede la numarul indicat.
Este absolut normal ca medicul sa te vada cand e liber, trebuie sa te consulte, nu o poate face in timp ce mai face altceva. Stai linistit, daca traiai in Olanda, de exemplu, te reprograma peste 6-8 luni.

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar daca urina era limpede la recoltare, poate contine bacterii care nu se vad cu ochiul liber, analiza nu minte, chiar este o infectie prezenta acolo.

Cat priveste o posibila incurcatura a loboratorului, ma indoiesc ca ti-ar fi inlocuit testul, mai ales cand este facut privat.

Nu putem stii cat de grav este, atata vreme cat nu stim ce bacterie este prezenta acolo. Mergi la medic!