| CherryLove a întrebat:

Hei! Azi am constat ca am pe spate intr-o zona restransa niste pete crem si mi s-a spus ca este de la ficat ( sper sa nu fie hepatita sau ceva :[ ). O sa fac o vizita la doctor insa pana atunci daca sunt persoane care stiu ceva despre asta v-as ruga sa mi spuneti. Multumesc! :[

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Afectiunile hepatice nu dau astfel de pigmentari ale pielii. Ar fi bine sa le arati unui medic dermatolog (nu este exclus sa fie pete "cafe au lait", semnul cutanat al unei afectiuni numite neurofibromatoza).
http://www.i-medic.ro/dictionar/neurofibromatoza

| CherryLove explică:

Am fost la medicul de familie si se pare ca este o ciuperca 8-) ( de unde habar n-am ) mi-a dat trimitere la dermatologie. Multumesc frumos pentru sfaturi :* big hug multa sanatate tuturor si mie de altfel >_>

| daassh a răspuns:

NU stiu ce ar putea fi, cel mai bine e sa faci o vizita la un Medic Dermatolog si el iti va spune cel mai sigur.

| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Pete pe spate pe gat crem asa iti apar am avut si eu...nustiu sigur cum ai avut tu...

| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Sau poate fi de la stat in scoare...am intalnit multe persoane cu problema asta..totusi du-te la un doctor ca sa fii sigura happy

| DAAAAAAAAAA a răspuns:

Soare*

| CherryLove explică (pentru DAAAAAAAAAA):

Soare in sensul de plaja sau ceva de genul sau doar ca am mers mult in soare? Ca anul asta nu am mers nicaieri am mers in soare dar doar in blugi si tricou si nu vad de unde ar fi putut sa apara :[. Prima oara cand le-am vazut am zis ca m-am patat de cola si am zis ca se duc cand fac baie dar... nu a fost sa fie asa. Adevarul este ca am si exagerat cu cola, si ma gandesc ca mi-am cam ingreunat ficatul de toxine. O sa merg la doctor sa fac o analiza la sange. Totusi vreau sa mai aud pareri :[

| cristiana505 a răspuns:

Daca ar fi de la ficat ti s-ar ingalbeni toata pielea si sclerotica(se numeste icter). Du-te la un medic dermatolog.