| DenisaDenisa1313 a întrebat:

Hei TPU,da,inca o intrebare prosteasca doar ca vreau sa slabesc.
Vreau sa stiu alimentatia,ce pot manca,ce nu, la ce ora si cat.
Am 14 ani, 1.55 si 58 de kilograme.
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexia20 a răspuns:

Http://www.dietetik.ro/info/calculator
Iti sugerez sa mananci 6 mese pe zi fiecare la 2-3 ore si nimic dupa 6. Poti manca fructe, legume,oua dar nu prajite ci omleta cu o picatura de ulei unde poti pune si ciuperci,ardei sau ce vrei,supe,carne slaba(pui, peste, curcan)fiarta, la gratar sau la cuptor(cu foarte putin ulei), poti manca iaurturi slabe(0, 1% grasime, dar citeste eticheta sa nu aiba multe zaharuri, pentru ca atunci mai bine iti iei unul normal bineinteles fara fructe). Poti sa incerci sa iti faci smoothie-uri din ce vrei(dar nu exagera cu fructele sau laptele). Poti bea si lapte dar nu foarte mult pentru ca e cam gras(gen o data de 2ori pe saptamana), bea 2l+ de apa dar nu toata odata. Evita carbohiratii(painea, pastele...), dulciurile, cartofii praiti si prajelile in general.Mananca salate (poti face ce combinatii vrei tu si poti adauga si o bucata de sunca taiata in cubulete sau telemea, ricotta, mozzarela light-se gaseste in lidl, dar nu exagera). Poti sa iti faci si din cand in cand sandwich-uri cu paine integrala sau cu seminte cu rosii,dovlecei,o bucata de sunca, castraveti.(iti dau o idee :eu imi fac unul cu paine integrala, mozzarela light si rosii). Incearca sa nu adaugi ketchup, mustar, mujdei cu smantana sau toate inunile pentru ca o sa iti adaugi mai multe calorii de-a lela. Sper ca te-am ajutat :). Funda?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Denisa nu ai chiar multe kg in plus,cu slabitul e usor si rational bagi putin nu te ingrasi,bagi mult te ingrasi,dietele sunt o prostie azi slabesti maine pui la loc,adopta un stil de alimentatie sanatoasa,proteine carne peste,porc, vita,miel, carbohidtrati fibrele in special varza,brocoli,morcovi, sfecla,mere, de fibre ai nevoie ca vei da de constipatie, grasimi naturale nuci, unt, slanina etc repet gandeste-te ca a arde o shorma trebuie sa bagi vreo 50 de km, mancarea fast food ingrasa, dulciurile, painea, mezelurile tot ce e produs e nociv, manca natural si fa sport http://ray25tm.blogspot.ro/......re-te.html
multa apa 2 litri la zi

| RAY a răspuns:

Dimineata proteine un snitel + brocoli
dupa masa snitel +salata,brocoli,mere
seara legume
dimineata nu este cea mai importanta masa a zilei e un mit, dar proteinele seara te tin in alerta, proteinele tin de foame dar constipa,cand mergi la scoala manca proteine, dupa masa si carbo si seara, nu manca de plictiseala, manca in fafuri mici, mesteca bine mancarea, nu te grabi, tine un jurnal in care notezi totul

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 52 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 6 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 6 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune!

| nlko a răspuns:

Buna!
Renunta la fast food -uri, dulciuri...
Incearca sa consumi mai putin de 2000 de calorii pe zi.
Si nu manca dupa ora 6 seara.
Te poti apuca si de un sport.
Bafta!