| PlasMatic a întrebat:

HELP! sunt plecat in olanda, am patit ceva ciudat, acu 3 zile m-a luat o durere de masea urata, a doua zi a inceput sa ma doara jumate de dantura, acum ma dor toti dintii, am ranii pe toata gingia plus de asta, mi-au cazut catele de carne din gingie,,, iau antibiotice, si paracetamol azi cand am vazut ce urat imi sta gingia deformata si cu ranii m-am panicat, problema ca aici nu imi permit sa merg la dentist aveti habar ce e asta, sau isi revine straight face? va implor ajutati-ma...sadsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Cine stie ce poate fi.
Eu iti dau un sfat foarte bun.Sa mergi la urgente(chiar daca e grav sau nu).Ei vor vedea si vor sti
Cu siguranta daca esti grav, te vor trata.
Cu siguranta daca nu e grav, te vor trimite acasa.(dar tot iti vor da ceva tratament.
Deci e sfatul meu(cu sanatatea nu se joaca nimeni- e cea mai importanta. Deci la urgente nu iti vor cere nici un leu.Sunt obligati sa te trateze.
Sunt in Anglia eu. ORICE patesc merg la urgente, si daca ma doare calcaiul sau o maseluta.
Insanatyosire iti doresc.

| DrMaybe a răspuns:

Direct la urgente!

| crynys a răspuns:

Cred ca ai fost de prea multe ori la cafeshop-uri. Acum lasand la o parte gluma cred ca ai o problema serioasa si mai bine ai incerca sa ajungi la un doctor. Am fost odata la spitalul stomatologic si m-am ingrozit ce am vazut acolo. Poti sa ramai fara muschii mandibulari si alte chestii urate. Paracetamol? nu mai lua ca nu e bun iar antibiotice poti sa iei o sacosa daca nu il iei pe cel bun care sa mearga pe infectia care o ai tu deci neaparat trebuie sa te vada un doctor urcate l aavion si vino in tara ca stiu ca acolo sunt foarte scumpi am stat si eu o juma de an in Amsterdam

| Ioniboni a răspuns:

Off doamne! De unde de neunde fa cumva si sa te vada un medic.Sanatate multa iti doresc.