| Ionut46523 a întrebat:

Hey...Deci fumez de 4 luni și.doresc să mă las, dar este adevărat că te îngrași și câte 10 kg dacă te lași de fumat? Dacă da cum m-aș putea lăsa fără să mă ingras? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dumbi a răspuns:

Multa lume isi "doreste" sa se lase de fumat, si nu depun niciun efort. Nu trebuie sa iti doresti ca nu vine de-a gata, trebuie sa nu iti mai cumperi si. Ar fi bine sa numai dai niciun ban pe tigari, asa te lasi, daca iti vine sa cumperi din instinct un pachet de tigari(stiu persoane care fac asta…:/ ) ar fi bine, cand observi pachetul de tigari sa il dai inapoi de unde l-ai cumparat.
Nu cred ca te vei ingrasa, si daca te vei ingrasa vei face sport si vei scapa de acele kg.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este adevarat! Ingrasatul nu are nimic de-a face cu fumatul sau cu abandonatul fumatului.

| qest11 a răspuns:

Posibil sa-ti creasca pofta de mancare, de aici si aceasta conceptie. Doar mancarea ingrasa, nu altceva. Si daca te duci la munte unde e aer curat, ai pofta de mancare, si asta inseamna ca excursiile la munte ingrasa?

| filipcrobert a răspuns:

Nu e adevărat. Te îngrași, dar nu atât de mult în primul rând. Și nu după o perioadă atât de scurtă. Când te lași de fumat, putem spune că "recuperezi ce ai pierdut". așadar, tu nu vei avea probleme. Dacă te temi atât de tare, ai putea face exerciții, te-ai putea apuca de sală. Va elimina stresul, ceea ce îți va reduce nevoia de nicotină și, îți vei recupera mai degrabă sănătatea.

| owlAndreeaIrina a răspuns:

Sunt doar povesti. Nu e adevarat. Nu am auzit pe nimeni care sa se ingrase din cauza ca se lasa de fumat. Si chiar daca te ingras, nu 10 kg, mai degraba 100 g, daca chiar se intampla, si asta e difera de la persoana la persoana.