| claudiafrumoasa a întrebat:

Am nevoie de ajutor... Uita-ti nu credeam ca o sa spui asta dar vreau sa ma ingras pentru ca sunt slaba pentru varsta mea, Am 12 ani si eu am 34-36 de kg.crying. Sunt fete de varsta mea care arata asa cum trebuie la varsta lor.Va rog ajutati-ma! Incerc mereu sa mananc gras dar nu se intampla nimic doar saptamana asta am mancat 2 pizza si o shaorma rolling on the floor ...Eu in fiecare saptamana manac cel putin o pizza dar nu se intampla nimic. Oricat as manca nu ma ingras!
Deci... va rog puppy dog eyes puppy dog eyes ajutati-ma! puppy dog eyes
FUNDA! :* ♥

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mancand porcarii nu te vei ingrasa, fiindca metabolsimul tau este unul care nu acumuleaza, iar mancarea otravita cu E-uri accentueaza tendinta asta de a nu asimila. Daca vrei sa te ingrasi trebuie sa mananci 5 mese pe zi, dintre care la minim 3 mancare gatita in casa si neaparat o ciorba cu carne si legume. mananca multe lactate adevarate (branza, lapte, smantana, unt cumparate din piata), fructe si legume crude sau fierte, paine de buna calitate, dulciuri facute in casa.

| MenInShadow a răspuns:

Pizza si shaorma?
Asa clar nu te ingrasi.
Exista, si iti spun din proprie experienta, un singur tip de mancare, care te ajuta si sa te ingrasi, si sa slabesti, si sa te mentii sanatoasa, in functie de ce anume vrei: Mancarea gatita in casa.
Daca vrei sa te ingrasi, mananci ceva gatit in casa, friptura, ciorba, orice sa fie gras, si sa fie destul de mult, nu sa mananci pana-ti vine rau, dar nici odata pe zi si gat.
Tu mananci o pizza pe saptamana, 2 pizza si o shaorma saptamana asta, eu pot sa mananc 10 pizza (fara sa exagerez) pe zi si nu ma ingras, mai ales daca este zi de scoala, tinand cont ca merg foarte mult.
Deci, mananca mult, si gatit in casa, daca vrei sa te ingrasi.
Si un sfat:
Daca doar mananci, si te ingrasi, o sa arate foarte urat, mananca si fa si niste exercitii, ca grasimea sa se acumuleze prea mult, ci sa fie in combinatie cu o musculatura cat de cat ok.

| claudiafrumoasa explică (pentru MenInShadow):

Asa imi zice si mama mea, dar eu fiind incapatanata nu o ascult laughing Mersiwinking

| Radu284 a răspuns:

Ce inaltime ai?

Si eu am avut problema asta, si singura metoda pentru a ma ingrasa a fost sa mananc cam dublul dozei de calorii recomandate plus dus la sala.

Probabil ca esti prea mica ca sa te duci la sala, dar cere-le parintilor sa-ti cumpere niste gantere (ceva de genul 1 kg, 2 kg) si fa exercitii acasa. Poti sa ridici gantele alea in diverse feluri, pentru multe grupe de muschi. Poti face flotari, geonoflexiuni, tractiuni, si alte exercitii. In felul asta vei asimila mancarea mult mai bine.

| claudiafrumoasa explică (pentru Radu284):

Am 1.60 si ceva laughing si am 12...in martie voi face 13 happy

| Radu284 a răspuns (pentru claudiafrumoasa):

Pai atunci apuca-te de sport, ca esti suficient de inalta si ar trebui sa ai pe la 50 kg!

| Lina1993 a răspuns:

Truc: fa exercitii fizice pana obosesti apoi mananca ceva destul de cosistent. De la efort corpul tau va asimila imediat mancarea pe care o mananci dupa.
Si renunta la porcariile gen pizza si shaorma, asta daca nu vrei sa ai probleme cu organismul de acum inainte (ori sa ti se depuna colacei pe burta in timp ce restul corpului ramane la fel de slabut) gandeste-te ca ai abia 12 ani! nici la pubertate nu cred ca ai ajuns, corpul tau abia a inceput sa ti se dezvolte! daca celelate fete sunt mai dezolvate ca tine, treaba lor, nu toti suntem la fel.

| George97108 a răspuns:

Depinde de organismul tau!
Uni doar ating caloriile si pam pam!
Alti mananca pana le explodeaza burta si si sunt slabi ca niste betisoare!
Keep calm, deoarece nu ai nicio probleme de sanatate!

| anastasialupu440 a răspuns:

Mananca dulciuri multe chesti ca si pizza shaorma dar ai grija ce condimente vrei sa fie.