| Panteraa a întrebat:

De ce nu mi-a venit ciclu? Luna trecuta mi-a venit pe 16 si luna asta in iulie nu mi-a venit deloc. Dau funda. PS: Am 14 ani si nu am avut nici un cntact sexual.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,Panteraa!
Intervalul intre prima zi a menstruatiei si prima zi a urmatoarei menstruatii este de 28 de zile, dar la unele femei poate fii mai mic sau mai mare. Oricum, intre 21 si 35 de zile este normal.
Acuma s-ar putea ca ciclul tau menstrual sa nu fie foarte regulat.
De exemplu, poti sa nu ai menstruatie timp de 2-3 luni, iar atunci cand apare, sa dureze o zi sau 10.
NU TE INGRIJORA! E normal.
Organismului tau ii ia ceva timp sa se adapteze la un ciclu regulat si asta s-ar putea sa dureze 2 ani sau mai mult.
Numara zilele de la prima zi a unei menstruatii pana la urmatoarea zi a unei menstruatii.Aceasta este durata ciclului tau menstrual.Asa vei putea calcula cand iti va veni urmatoarea menstruatie.
NU UITA!
Ca ciclul tau menstrual se regleaza dupa aproximativ 2ani sau mai mult!
Sper ca te-am ajutat!
Pa, pa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru fundita!
Multa sanatate si s-auzim numai de bine de-acum incolo!
Te pup!

| Panteraa explică (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce. Sfaturile tale m-au ajutat mult dar am scapat de acesta grija ca mi-a venit.

19 răspunsuri:
| tuGatita a răspuns:

Tot mai des apar intrebari de genul asta. O intrebare: tu nu ai parinti? ok, mai intrebi si pe net, dar daca tot esti asa ingrijorata du-te si zi-i lu' maicata sa te duca la doctor. Toti de aici iti zic ca nu e regulat ca nu stiu ce, da cum poti tu sa ai incredere deplina in ei? poate ai vreo boala, poate esti racita jos, poate ai ceva pe la rinichi sau mai stiu eu ce. Mergi la medic ca e gratis nu sta pe net si cauta raspunsuri tampite

| Panteraa explică (pentru tuGatita):

Mamei i-am zis si am apelat SI la TPU ca sa pot sa am niste ideei. Te rog frumos de acum daca nu ai de zis ceva legat de ceea ce trebuie nu mai zi nimic. Iti daiseama ca ini felul asta nu ai avut cu ce sa ma ajuti.

| tuGatita a răspuns (pentru Panteraa):

Ba daca ai fi desteapta ti-ai da tu seama ca eu chiar te-am ajutat. Faza e ca tu vrei sa auzi doar ce iti convine, "ca nu esti bolnava, ca e normal..." si daca totusi ai ceva? oricum, esti doar o copila, nu ai cum sa intelegi nimic. vrei sa iti rezolvi problemele prin calea cea mai usoara sau chiar sa le lasi nerezolvate, daca unii "medici" de aici iti spun ca esti ok. recunosc ca si eu am postat intrebari la aceasta categorie, dar totusi trebuie sa mergi si la un medic. Treaba ta!

| Panteraa explică (pentru tuGatita):

Nu vreau sa aud numai ce imi convine dar, pe mine m-a deranjat faptul ca ai zis ca toti vin cu intrebari din astea si de la care raspunsurile nu ajuta la nimic. Si ce problema ai tu ca sunt copila? Din cate se pare nici tu nu esti asa mare pe cat te dai.

| KellyGreen a răspuns:

Daca luna trecuta e prima oara cand ti-a venit nu iti face griji, e absolut normal sa vina neregulat.
La fel daca esti in primi 2 ani de cand ti-a venit menstuatia, e absolut normal sa vina neregulat, mi in primi 3 ani imi venea ceva de genul: mi-a venit prima oara, dupa nu mi-a mai venit 5 luni dupa imi venea o luna si una nu, apoi venea lunar dar in zile diferite.
Poate aparea menstuatia si de mai multe ori pe luna, nu te ingrijora e normal. Sunt fete carora li se regleaza menstuatia abia la 18 ani, asa ca stai fara grija nu e nimic inneregula.

| Luissa123 a răspuns:

Pentru ca nu e regulat inca.de obicei dureaza in jur de 2 ani sa se reguleze (poate mai mult) don't worry happy

| AleAnyo a răspuns:

Mie mi-a venit in ianuarie prima oara, cand aveam 12 ani, apoi in martie, fix doua luni dupa, am facut 13. Nici mie nu-mi vine regulat, si mie mi-a venit in fiecare luna pana atunci, in afara de iunie si dupa aia mi-a venit din nou. Acum incepe sa mi se regleze, deci nu-ti face griji!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se cam intampla multe.mie nu mi-a venit o luna sau odata mi-a venit de 2 ori pe luna ..eu trebuie sa astept vreo 3 saptamani dupa acea data ca sa imi vina ...mai asteapta ..sigur o sa iti vina si ps nu te ingrijora.

| Anonim693 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat 2 luni la rand cand eram de varsta ta si mi se mai intampla si acum sa-mi mai intarzie dar un timp mai scurt. Cred ca e ceva normal pana cand se regleaza. Nu te ingrijora si iti tin pumnii sper sa nu ai nimic in neregula happy

| justblack a răspuns:

Este normal sa nu iti vina, se regleaza. Se poate sa nu iti vina nici 2 luni la rand. Nu fi ingrijorata nu ai absolut nimichappy

| gleta a răspuns:

Buna nu tia venti cicvlul deorece el poate fi in toate cazurile neregulat bafta

| Bea10 a răspuns:

Hey! De cand ti-a venit primul ciclu?

| Panteraa explică (pentru Bea10):

La 12 ani.

| Bea10 a răspuns (pentru Panteraa):

Si acum cati ani ai?

| Panteraa explică (pentru Bea10):

Am mentionat. 14 ani.

| Elena_Lupu_1997 a răspuns:

Dc nu me-a venit o luna ciclu?