| Emy2004 a întrebat:

Hey TpU. Deci aseara m.am intepat intr.un cui nu stiu exact cum era cuiul pentru ca era noapte si l.am luat si l.am aruncat. Ce.sa fac. Am 12 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Va trebui sa mergi neaparat, astazi, la medicul de familie.

| anonimg a răspuns (pentru alessia5158):

La fel recomand si eu. Mâine deja e prea târziu.

Bula
| Bula a răspuns:

Rana, prima data, trebuie "stoarsa" si curatita, sa iasa mizeria si sangele murdarit din ea, dupa care se spala bine cu apa rece. Daca ai la indemana, se da peste rana cu apa oxigenata sau cu spirt sanitar (chiar daca pisca).
In cateva minute rana trebuie sa se opreasca complet de sangerare.
In jurul ranii se sterge cu spirt si eventual si cu rivanol sau tinctura de iod.
Rana se leaga cu pansament, care se va schimba zilnic.
Daca rana incepe sa prezinte urme de infectare (inrosire puternica in jurul ranii, puroiere, "dunga (linie) neagra" care incepe sa urce de-a lungul membrului, atunci IMEDIAT se merge la chirurgie, la urgenta!

| BodoBog a răspuns:

Că dacă nu merge mâine ce s-o întâmpla? Mă copii voi sunteți și prosti, te duci la medic sa ti dea trimitere doar de s-a infectat sau s-a umflat, nu te duci așa când ți se năzare, nu mai speriați omul că sa se ducă mâine că dacă nu e prea tarziu...și dacă nu s-ar duce mâine ce pățește? Îi cade picioru' ...hai mă fiți seriosi