| SuntFataInPlm a întrebat:

Imi dati o dieta, sanatoasa, un fel de stil de viata, si cat sport sa fac pe zi. Nu diete care sunt distrugatoare. Si ce sa nu mananc ca sa nu ma ingras. Multumesc anticipat.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alelulu a răspuns:

Deci ca sa slabesti trebuie sa mananci. 3 mese pe zi cu 2 gustari ( inainte de pranz cu vreo 2 ore si inainte de cina cu vreo 2 ore). incearca sa ti faci un program de mancat ( ore aproape fixe). Eu de ex la 9:30 am mic dejun ( 2 felii paine neagra cu gem cu indulcitor si un pahar lapte) la 12 gustare (fruct) la 14:30 pranz ( 150 g carne pui sau vita sau peste si 250 g legume crude ( salata) sau trase la tigaie fara ulei ) la 17 gustare (fruct) iar intre 19-20 cina ( aceleasi cantitati de la pranz). Adapteaza orele in functie demprogramul tau. Daca t trezesti devreme poti lua micul dejun imediat dupa trezire.Nu mananc dulciuri, doar cate 3 patratele cioco amara (45%) pe zi, sau daca vrei poti manca dar de preferat in prima parte a zilei sau la micul dejun... In rest nu mai mananc pe parcursulzilei paine, paste sau altceva in afara de ceea ce am scris. Daca vrei sa mananci paste sau altceva mananca doar o data pe sapt la pranz. Mentionez ca e "dieta" ca de fapt e mod de viata dat de nutritionist. Si uite asa am slabit 30 kg. E greu la inceput dar apoi te obisnuiesti, mie chiar imi place acum sa mananc asa happy o zi buna sanatate si succes. Daca doresti idei sau retete scriE

| SuntFataInPlm explică (pentru Alelulu):

Da, doresc idei sau retete happy

| Alelulu a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Dimineata poti manca fulgi de cereale ( gasesti la plafar ) cu iaurt. Sau 2 felii paine neagra cu gem cu indulcitor ('gasesti la kaufland e 7 lei borcanul). La gustare poti manca fruct ( in afara de banane sau struguri ai voie orice ) la pranz poti manca pastai ( congelate ca proapete nu gasim acum) innabusite( pui apa si o lasi sa scada pui sare piper si putin usturoi si gata), broccoli ( pui apa la fiert cu putin delikat sau sare si piper si cand fierbe bagi broccoli in ea lasi 2-3 min si scoti)', salate ( eu amestec salata verde cu varza alba si varza rosie, pun si un pic de castravete, otet balsamic o lingura de ulei de masline si gata e) si o mananc cu piept pui, pulpa sau somon la grill ( poti manca orice peste ) sau ton la cutie in suc propriu. Poti manca chiftele facute din carne tocatanpiept pui cu dovlecel sau ciuperci si puse pe gratar, sau sarmale pui carne pui cu dovlecel sau ciuperci ceapa sos de rosii le infasori in varza si ies la fel de bune ca alea normale, poti manca salata beuf fara cartof insa in loc de maioneza faci un amestec de iaurt cu un galbenus de ou fiert. La fel poti pune si la salata de vinete. Poti manca vinete sau dovlecel la grill. Pe vremea asta e un pic mai greu dar vine caldura si o sa gasim de toate. Poti manca ridichi ceapa conopida. Spanacul mai e bun il poti face scazut il fierbi il scurgi il toci fin finsi pui putin usturoi. Dupa caz daca vrei poti pune si un pic de lapte in el. Poti face supa de varza mie chiar imi place. Pui pulpa la foert, dupa 15 min cand fierbe pui varza, mai lasi 10 min pui sosul de rosii. Si la sfarsit pui marar deasupra si in farfurie iaurt. De preferat sa fol lactate cu 2% lapte iaurt si branza cu 15-%. ( cele cu 0 grasimi au multe chimicale nu sunt bune). Vara poti manca la gustare 2-3 felii pepene galben sau rosu. Sper ca te am ajutat. Daca ai alte intrebari pune le! Succes!

| SuntFataInPlm explică (pentru Alelulu):

Multumesc mult, iti dau funda la celalalt raspuns. Si asta e bun, dar nu pot da la amundoua

16 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| SuntFataInPlm explică (pentru bursuc001):

Eu vreau sa slabesc pentru ca nu imi place cum arat, indiferent daca va zic kg si inaltimea si voi ziceti ca e bine, eu vreau sa slabesc. Am cerut doar o dieta

| bursuc001 a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Sorry, sunt NECESARE acele detalii deoarece, de multe ori, am observat tinere ANOREXICE care mai doreau ÎNCĂ să slăbească sad

Aşa că, NU dau sfaturi despre slăbire până nu cunosc acele date ( vârstă/înălţime/greutate/sex )!

O seară frumoasă.

| SuntFataInPlm explică (pentru bursuc001):

1,63/1,64 si 58 de kg. Sunt grasa. Eu chiar nu arat anorexic

| Alelulu a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Aici depinde de greutatea oaselor si de masa musculara. Si tu din raport inaltime greutate ai greutatea normala nu esti grasa! Eu am 1, 61 si 63 kg ( 57 de oase si muschi restul apa si grasime pe camtar special din ala) si am imc normal happy nu sunt grasa happy mereu cand ma intr lumea cat am si spun se mira laughing

| bursuc001 a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Mda, observ că ţi-a jenă să spui şi vârsta :(
N-am înţeles de ce; oricum, aici NU te cunoaşte nimeni;)

Bănuiesc că ai în jur de 13-15 anişori :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de ( aproximativ ) 56, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 1-2 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 2-4 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Multă sănătate.

| SuntFataInPlm explică (pentru bursuc001):

Am 12 ani happy Nu am crezut ca e nevoie si de varsta. Doar 2 kg trebuie sa slabesc? Serios... acum o luna am avut 56 de kg si tot eram grasa. Nu imi placea cum arat. Acum 3 luni am avut 51 de kg. Si tot nu imi placea cum arat. Paream grasa, de fapt eram grasa, bine poate am mai crescut putin in inaltime, dar eu vreau sa ajung la 48 kg, sau 50 macar.

| bursuc001 a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

DA, este suficient dacă slăbeşti 2-3 kg :)
Probabil pari mai plinuţă deoarece eşti mai scundă;)

La 12 anişori greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Poţi să slăbeşti şi până la 50 de kg ( cu toate că nu este prea recomandat ) :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Oricum, dacă slăbeşti sub 50 de kg vei deveni SUBPONDERALĂ - prea slabă :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

O zi frumoasă.

| SuntFataInPlm explică (pentru bursuc001):

Pai pentru ca sunt scunda de asta vreau sa slabesc, ca se potriveasca bine inaltimea si greutatea... Nu cred ca arat prea slaba la 50 kg, si daca arat, atunci 53. sau nu stiu, am sa vad cand slabesc happy Mersi mult de ajutor.

| bursuc001 a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Cu plăcere happy

Toate cele bune.

| SuntFataInPlm explică (pentru Alelulu):

Dar cand ma uit la mine, nu ma vad cum as vrea sa fiu eu, ma vad foarte grasa...

| Alelulu a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Pai inseamna ca e o problema pe undeva. Poate pentru ca in ziua de azi se promoveaza fetele anorexice extrem de slabe. Daca ai zis ca ai avut si 51 kg si tot grasa te vedeai. Incearca sa discuti cu mama ta cu cineva apropiat tie despre asta happy stiu cum e sa nu ti placa ce vezi in oglinda ca la fel mi se parea si mie ca eram grasa ( pe la 60 kg) pana cand intr adevar am ajuns sa fiu grasa ( ajunsesem la 93 kg) insa am slabit acum sunt ca inainte si nu ma mai consider grasa ca stiu ce inseamna sa ai muuulte kg in plus. Esti bine discuta cu cineva despre asta. Plus ca esti in crestere. Oasele se mai latesc se ingreuneaza.

| cristimihailov a răspuns:

AI primit raspunsul intr-un post anterior sad