| anonim_4396 a întrebat:

In primele saptamana.de sarcina am luat cateva capsule de omez(antacide), as dori sa stiu daca are efecte negative asupra copilului acest medicament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar putea avea efecte negative, omeranul ne fiind recomandat in sarcina.
Mergi la un obstetrician cu experienta care te va ajuta sa stabilesti care sunt riscurile si ce trebuie sa faci mai departe. Eu cred sincer ca poti pastra copilul.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi la un medic si iti v-a da un raspuns sigur.

| nicky a răspuns:

Nu cred ca are ceva, cel mai bine e sa intrebi medicul, el stie exact cum evolueaza sarcina si daca e ceva ca ai luat aceste pastile.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

In primul rand linisteste-te!
Si eu am luat in prima luna de sarcina si am nascut un copil perfect sanatos. Medicul meu ginecolog mi-a spus ca pe prospect scrie ca nu sunt recomandate, in sensul ca nu ar trebui sa abuzam de ele in timpul sarcinii.
Daca raspunsurile de aici nu te-au multumit, pentru linistea ta, consulta-te cu medicul tau, care iti va da un sfat competent.