| qieiqpalz a întrebat:

Niste sfaturi pentru nervi? Mama ma enerveaza zilnic ...eu ii zic sa taca si ea INTENTIONAT vorbeste mai tare, mai mult, eu stau mult afara deci nu stau toata ziua in casa, dar si cand vin..ma distruge si asa se intampla de mic, deja ma enervez extrem de usor ...am luat acu vreun an tratament cu ceva plante care sincer m-a ajutat dar a fost cam scump. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mai stai pe afară și prin camera ta.
Tu să vorbești intenționat încet și calm, poate îi transmiți calmul tău.

| anonimg a răspuns:

Anunți autoritățile -protectia copilului.
Părinții n-au voie să țipe la copii.
O înregistrezi fără să știe, o pui pe YouTube cu un alt nick și altă adresă, apoi contractezi site-ul www.politiaromana.ro și le trimiți lor linkul dar și protecției copilului.
Părinții care țipă la copii, să se ducă în pădure să strige până nu mai pot, și apoi să vină acasă liniștiți. Dacă mai vin.
Dar acasă trebuie să fie o atmosferă de casă, nu de grajd, nu de zbierături.

| Donsavas a răspuns:

Tratamentele din plante pot fi scumpe dar ineficiente. Dacă ai boli nervoase, apelează la un medic pentru tratament psihiatric!

| Bizon95 a răspuns:

Nu poti sa ii spui sa taca, ea e maica-ta, si la tu 45 ani si ea 75 tot o sa fii copilul ei

ZAMBESTE-I, asculta ce spune si raspune-i calm si la obiect, da-i atentie cand vorbeste cu tine, chiar daca te enerveaza, etc.

pe scurt, trateaza problema prietenesc si NU ostil (sa ii spui sa taca, sa te enervezi si chiar sa nu vorbesti deloc cu ea e ostilitate)

| TamplaruAnisoara a răspuns:

După mine, mama ta are nevoie de tratament. Vorbește cu ea si roag-o sa nu te mai întărate la manie ca e pacat, si daca nu poate, sa apeleze ea la medic, pentru ca daca faci tu tratament si ea tot așa continua sa se comporte cu tine, il faci degeaba.

| ancaval a răspuns:

Eee nervi. Nu ai primit ce trebuia cândva și astea sunt deja începutul consecințelor...

Cum adică să-i zici mamei tale: TACI? Tu nu o iubești, nu o respecți?

Eu nu am treabă cu tine, fă ce vrei, dar vina e a ta. Ascult-o și gata.

| qieiqpalz explică (pentru ancaval):

Frate femeia vorbeste incontinuu pe un mod tare gen zbiara si chiar daca ii zic ca fac ceva ea nu ea tot da din gura e obositor

| ancaval a răspuns (pentru qieiqpalz):

Mama ta niciodată NU a luat pastile pentru nervi? anxietate? depresie? calmare?

În caz că a luat atunci tu NU ai ce face. Trebuie doar să o înțelegi. Problemele astea de nervi NU se mai rezolvă, DOAR se țin sub control CU tratamentul de la medicul dânsei. Absența tratamentului poate agrava situația: crize, supărare, nervi, violență, etc.

Tu de ce ai luat tratamentul acela cu plante? Medicul ți le-a dat? La ce fel de medic te-ai dus? Ce diagnostic ți-a pus? Sau ai putea să-mi zici numele medicamentului?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti dau un sfat. Daca nu mai vrei cearta. Am auzit de la o batrana o poveste care poate te ajuta.
Un miner mergea zilnic la lucru, si cand ajungea acasa frant de oboseala, nevasta imediat incepea cu gura pe el... ca de ce aia si aia, si stii tu - femeile. situatia era tot mai urata pe zi ce trecea. Barbatul nu mai putea. Dupa o zi obositoare sa mai asculte si morisca nevestii?
In fine. Intr-o zi n-a mai putut, si i-a spus pe fata sa inceteze, sau o pocneste si o scoate afara din casa. Femeia s-a cam speriat, pocneala mai treaca mearga. Dar afara? Rusinea lumii, sa fie alungata de barbat. Intr-o sclipire de inteligenta, s-a dus sa consulte o baba care se zicea ca facea vraji. A mers la ea si i-a cerut un leac. Baba a stat pe ganduri, apoi cotrobaind in alta incapere, aduce femeii o sticla cu o potiune. Ii zice femeii sa ia de fiecare data o gura din potiune, inainte sa vina barbatul acasa, si sa nu scuipe sau sa inghite pana seara la culcare.
Zis si facut. Dupa o saptamana vine femeia fericita si ii zice ca leacul functioneaza, ca mai vrea. Zice ca tinand in gura leacul acela, certurile nu mai exista, si barbatul a inceput sa o iubeasca mai mult, situatia familiala devenind una mai armonioasa.

Baba ii mai da o sticla. Dupa cateva saptamani, se satura baba sa ia bani de la biata femeie, si intr, o zi ii spune: draga babei, iti zic eu secretul. Nu mai veni pana aici sa tot iti dau leacul. Nu e nimic fermecat. Ti-am vandut de fiecare data apa. Tu singura ai reusit sa creezi atmosfera fericita, doar prin faptul ca nu ai mai deschis gura sa iti cicalesti batbatul. Apa poti sa o iei si din fantana, draga mea, si sa o tii in gura. Pana la urma nu trebuie sa tii apa in gura ca sa taci. Dar daca altcumva nu se poate...

Ia incearca remediul si tu...

| jonsnow74 a răspuns:

"-Ce facem Alexandru?
-Uite stam, ce sa facem?"

laughing)))) glumesc