| anonim_4396 a întrebat:

Obisnuiti sa beti apa de la robinet? Are efecte negative majore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu beau de cand ma stiu, fara efecte negative majore (sau minore). Adevarul este ca in Arad apa este extrasa din puturi de mare adancime, nu din rau, fiind de calitate foarte buna.
Faza cu calcarul ma face sa zambesc, sunt curios daca si-a pus cineva problema cat calcar contine apa pe care o cumpara din comert, ca sa nu mai vorbim de apa minerala, care ghici de ce se numeste minerala?
Cine se teme de clor, care se adauga pentru dezinfectare, in cantitati infime, nu are decat sa lase cateva apa in aer liber, intr-un vas. In cateva ore, clorul se va evapora si astfel poti obtine o apa de calitate, verificata in laborator si controlata continuu. Cine are mai mare incredere in apa plata din comert, nu a trecut niciodata de gardul unei fabrici de imbuteliere. Nu zic de toate, am vizitat doar doua pana acum, dar mi-a fost suficient.

| DimLight a răspuns:

Nu, are clor..si calcar daca bei mult timp te imbolnavesti

| WR104 a răspuns:

Nu obisnuiesc sa beau apa de la robinet decat extrem de rar.
Efecte negative majore nu poate avea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu patesti nimic de la apa de la robinet. Pentru ca daca tu ai pati, ar pati aproape tot orasul care consuma zilnic apa de la robinet. Cei care lucreaza la statiile de epurare au o responsabilitate in maini.

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

Statiile de epurare nu au legatura cu apa de la robinet, ele epureaza apa uzata.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Vroiam sa zic de tratare big grin.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Beau apă de la robinet şi nu mi-a crescut un al treilea braţ până acum.

| ThEEmperoR a răspuns:

Nu e bine sa bei apa de la robinet deloc! Pentru ca are foarte mult calcar si faci piatra la stomac.

| ĦαvɘƑȕη a răspuns:

Am o vecina ce lucreaza ca medic, am intrebat-o special pentru tine si mi-a zis ca vei putea sa faci diferite boli si nu este deloc bine sa bei apa de la robinet, deoarece filtrele nu sunt asa de bune cum ar fi trebuit...deci mai bine ai bea apa plata cumparata de la magazin...BAFTA!

| regis a răspuns (pentru ĦαvɘƑȕη):

...care apa plata, in majoritatea cazurilor, provine exact din aceeasi sursa...

| ĦαvɘƑȕη a răspuns (pentru regis):

Eu beau Bucovina si cand i-am spus medicului de familie, ne-a zis ca este ffffffffff buna

| Ioananmt a răspuns:

Nu e recomandat sa bei sunt efecte negative eu am facut niste alergii